Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ummanlı kadın 500 evcil hayvan için evini barınağa çevirdi

Ummanlı kadın 500 evcil hayvan için evini barınağa çevirdi

Çarşamba, 25 Kasım, 2020 - 17:30
Meryem Beluşi evcil hayvanlarıyla birlikte (AFP)

Ummanlı Meryem el-Beluşi, başkent Maskat’taki evini sokaklar ve hastalıklardan kurtardığı yaklaşık 500 evcil hayvanıyla paylaşıyor.

Komşularından gelen şikayetler ve artan masraflara rağmen Beluşi (51), iki katlı evinin alt katını ayırdığı 480 kedi ve 12 köpekle yaşamanın, hayatta karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

AFP’ye konuşan Beluşi, “Hayvanların, özellikle kediler ve köpeklerin insanlardan daha vefalı olduğunu gördüm” dedi.

Küçük yaşta öksüz kalan Beluşi, 9 kardeşi ile büyük sıkıntılarla büyüdükleri sırada kimsesiz çocuklar için bir yetimhane kurmayı hayal ettiğini söyleyerek, “Körfez ülkeleri ihtiyaç sahiplerinin tüm temel gereksinimleri sağladığından, bu yetimhane hayalimi hayvanlar, özellikle de kediler ve köpekler için barınak sağlayarak telafi ettim” diye konuştu.

Yerel basında çıkan haberlere göre Umman’da sokağa evcil hayvan bırakmanın para cezası olmasına rağmen, son yıllarda sokaklara terk edilen evcil hayvan sayısında artış oldu.

Beluşi, 17’si kör olan evcil hayvanlarının bakımı, beslenmesi, temizlenmesi ve veterinere götürülmesi için ayda yaklaşık 7 bin 800 dolar harcıyor.

Emekli bir memur olan Beluşi, büyük hayvan sevgisini şu ifadelerle anlattı;

“Her şey 2008 yılında oğlumun yavru bir İran kedisi satın almasıyla başladı. İlk başta ben de hayvanlardan hoşlanmayan ve ona bakmayı reddeden birçok anne gibiydim. Ancak iki yıl sonra kendimi başka bir kediye bakarken buldum ve yaklaşımım tamamen değişti. “

Bir süre sonra Beluşi’nin hayvanlara olan sevgisini öğrenenler evcil hayvanlarını onun kapısına bırakmaya başladı.

Komşularının artan şikayeti üzerine 2014 yılında kendi evini satın alan Beluşi, daha fazla hayvan sahiplendi.

500 kedi ve köpekle yaşamanın hayatının farklı aşamalarında yaşadığı depresyondan çıkmasına yardımcı olduğunu söyleyen Beluşi, “Bir kuyunun dibinde gibiydim ve oradan nasıl çıkacağımı bilmiyordum. Bu canlar beni kuyunun dibinden çekip kurtaran bir can simidi oldu” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya