Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husilerin Kızıldeniz’deki terör saldırısı engellendi

Husilerin Kızıldeniz’deki terör saldırısı engellendi

Husi milisleri tarafından rastgele yerleştirilen 164 adet İran yapımı deniz mayını imha edildi. Yunanistan'a ait bir petrol tankeri küçük çaplı hasar aldı
Perşembe, 26 Kasım, 2020 - 08:30
Tuğgeneral Turki Maliki

Meşru Yemen hükümetini destekleyen Koalisyon Kuvvetleri, Kızıldeniz’in güneyinde Yunanistan’a ait bir petrol tankerini hedef alan Husi teknesinin gerçekleştirdiği terörist saldırısının önledi.

Koalisyon Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki, bu terörist saldırı girişiminin şarapnelleri sonucunda Yunan petrol tankerinde küçük çaplı hasar meydana geldiğini duyurdu. Maliki, “Husi milislerin İran’ın desteğiyle yaptığı düşmanca terörist eylemlerinin, deniz yollarını ve uluslararası ticareti tehdit ettiği konusunda” uyarıda bulundu.

Reuters’ın İngiliz güvenlik şirketi Ambry for Maritime Security’den aktardığına göre, Malta bayrağı taşıyan “Agrari” petrol tankerinin Yunanistan menşeli “TMS Tankers Ltd” şirketi tarafından işletildiğini açıkladı.

Tuğgeneral Maliki, Koalisyon Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın, Koalisyonun deniz operasyonları sahasındaki her türlü deniz tehdidinin etkisiz hale getirmek ve yok etmek için gerekli prosedürleri ve önlemleri uygulamaya devam edeceğini vurguladı.

Koalisyon Ortak Kuvvetler Komutanlığı, bu tehditleri küresel güvenliğine karşı etkisiz hale getirmek için uluslararası ortaklara çabaları birleştirme çağrısında bulundu.

Son günlerde Husi milislerin denizciliğe ve hayati önem taşıyan sivil yapılara karşı düşmanca operasyonlarında önemli bir artış yaşandı. Milisler iki gün önce Suudi Arabistan’ın batısında bulunan Cidde’nin kuzeyindeki petrol ürünleri dağıtım istasyonunda bulunan bir yakıt tankını top mermisiyle hedef alan terörist bir saldırı gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak, Koalisyon Kuvvetleri dün Kızıldeniz’in güneyinde terörist Husi milisleri tarafından yerleştirilen bir deniz mayını bulunduğunu ve mayının imha edildiğini duyurdu. Keşfedilen deniz mayınının İran yapımı “Sadaf” tipi olduğuna dikkat çekildi.

Maliki, Koalisyon Kuvvetleri’nin, Husi milisleri tarafından Kızıldeniz’in güneyinde ve Babu’l Mendeb Boğazı yakınında rastgele yerleştirilmiş 164 deniz mayınını kaldırarak imha etme konusundaki başarısına işaret etti.

Maliki, “İran himayesi ve desteğiyle gelen Husi milislerin düşmanca eylemleri, Babu’l Mendeb Boğazı’nı Kızıldeniz’in güneyindeki deniz güvenliğini ve uluslararası seyrüseferi tehdit ediyor” ifadelerine yer verdi.

Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu Ortak Kuvvetleri önceki gün, “terörist Husi milisleri tarafından Kızıldeniz’in güneyine yerleştirilen 5 adet İran yapımı “Sadaf” tipi deniz mayınının imha edildiğini duyurdu.

Koalisyona göre, küresel enerji güvenliği, deniz ulaşım yolları, küresel gemi ve deniz araçları ticaretine yönelik saldırıları, terör örgütlerinin boğazlara yönelik tehditlerinin Kızıldeniz’in güneyinden Babu’l Mendeb Boğazı ve Aden Körfezi’ne kadar genişlemesi, Arap Denizi ve Hürmüz Boğazı’na kadar uzanması küresel güvenlik için stratejik bir tehdit haline geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya