Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’da cami imamına 18 ay hapis cezası

Fransa’da cami imamına 18 ay hapis cezası

Cuma, 27 Kasım, 2020 - 10:30
Fransız polisi (Arşiv - Reuters)

Fransa’nın Villiers-le-Bel bölgesindeki bir camide imamlık yapan Pakistan uyruklu bir kişi sosyal medya uygulaması Tiktok’ta paylaştığı videolarda terör eylemlerinin açık bir şekilde övme suçundan 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre gözaltına alınan imamın 2015 yılında Fransa’da ikamet etmesi yasaklandı ve odasında çektiği Tiktok uygulamasında üç video nedeniyle kendisine dava açıldı. Savcı, sanık hakkında 24 ay hapis cezası istedi. Mahkeme ise sanığı 18 ay hapse mahkum etti.

Sanık imam paylaşımlarında, haftalık Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’da Hz. Muhammed hakkında yayınlanan karikatürleri yeniden gündeme getirdi. Ertesi gün ise Charlie Hebdo binası önünde iki kişiyi pala ile ağır bir şekilde yaralayan bir Pakistanlının gerçekleştirdiği eylemi övdü.

Tutuklanan imam, paylaşımlarının arkasındaki sebeplerden bahsetmedi ve Urduca tercümanı aracılığıyla konuştu. Birçok kez özür dileyen suçlu kendisinin Sufi olduğunu ve İslam dininin kendisi için barış ve sevgi mesajı olduğunu söyledi. Mahkemede “kanunların farkında değildim, sadece beğeni almak ve takipçi kazanmak istedim” şeklinde konuştu.

Fransa’da yabancı imamlar sorunu

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, "Yurt dışından imamlar 2024 yılı itibarıyla ülkeye gelemeyecek." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz Şubat ayında, imamların da Fransa'da yetişmesi ve Fransızca bilmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Macron, "Toplumun bir kısmı İslam adına yeni siyasi proje geliştirmek istiyor." ifadesini kullanarak, ülkede laiklik konusunda sorun yaşanmadığını ancak laikliğin bir dine karşı yapılacak "savaş" için araç olarak kullanılmaması gerektiğini söylemişti.

"Bizim düşmanımız ayrılıkçı fikirler, Fransa Cumhuriyetini terk etmek isteyenler ve yasalara uymayanlar. Bir din adına Fransa Cumhuriyeti ile bağın koparılmak istenmesi kabul edilemez. Bununla mücadele edilmesi gerekiyor." diyen Macron, İslam'ı hedef alan bir planı olmadığını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya