Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya 400 bin askeri personele aşı uygulayacak

Rusya 400 bin askeri personele aşı uygulayacak

Cumartesi, 28 Kasım, 2020 - 08:15
Noel hazırlıklarının sürdüğü Moskova’da salgının yayılmasından korkuluyor. (AFP)

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin Kovid-19 ile mücadele için 400 binin üserinde askeri personeli aşılamayı  planladığını duyurdu. Yetkililer 27 bin 543 yeni bulaş ile günlük rekor seviyede vaka tespit edildiğini bildirdiler. Koronavirüs aşısı üzerinde çalışan Rusya, eylül ayından bu yana enfeksiyonlarda ciddi artışa tanık oldu. Ancak izolasyon tedbirlerine karşı direnen yetkililer bunun yerine belirli bölgelerde kısıtlı önlemlere başvurdular.

İkinci Rus aşısı olan EpiVacCorona’yı geliştiren Sibirya'daki Victor Enstitüsü, aşının sağlayacağı bağışıklığın ömür boyu sürmeyeceği ve ilk iki dozun ardından 6 ila 10 ay sonra, ardından da her üç yılda bir ek dozların gerekli olacağını belirtti. Enstitünün zoonoz ve influenza ile ilgili çalışmalar yürüten bölümün Başkanı Alexander Ryzhikov dün yaptığı açıklamada enstitünün yılda beş milyon doz aşı üretmeye hazır olduğu bilgisini paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya