Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta koronavirüse bağlı ölü sayısı 3 bin sınırını aştı

Tunus’ta koronavirüse bağlı ölü sayısı 3 bin sınırını aştı

Turistik geziler için sağlık önlemleri hafifletiyor
Cumartesi, 28 Kasım, 2020 - 12:00

Tunus Sağlık Bakanlığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 25 Kasım’da 51 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam can kaybının 3 bin 34’e ulaştığını açıkladı. Bu veriler ile Tunus, Arap dünyasında salgın sebebiyle en çok can kaybı kaydedilen 5. ülke oldu.

Tunus’ta bin 118 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 92 bin 475’e çıktığı tahmin ediliyor. Ülkede iyileşen vaka sayısı ise 67 bin 435’e ulaştı ve bu sayı yüzde 73 sınırında bir iyileşme oranını temsil ediyor.

Ülke genelinde şu anda hastanelerinde bin 451 koronavirüs vakasının bulunduğu, devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde 290 hastanın yoğun bakıma alındığı ve 128 hastanın solunum cihazına bağlı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Ulusal Komitesi, tüm sosyal sektör ve ekonomi sektörlerinde alınması olası önlemlerin incelenmesi için sektöre yönelik kurullar oluşturmasının yanı sıra koronavirüs salgınının yayılmasının engellenmesi için alınan önlemleri uygulamaya devam ediyor.

Salgın tahmin sistemi, salgının yayılma zirvesi kontrol altına alınana kadar gece sokağa çıkma yasağı, vilayetler arası seyahatin yasaklanması gibi şu anda uygulanmakta olan koruyucu önlemlere devam edilmesi gerektiği sonucuna ulaştı.

Sistem tarafından ayrıca zirvenin gelecek ayın sonunu aşmayacağı bu yüzden salgın durumunun takibi ve değerlendirilmesinin yanı sıra vaka ve ölüm sayıları seviyelerinde kaydedilen sürekli artışın takip edilmesi için bu önlemlerin kaldırılamayacağı veya hafifletilemeyeceği belirtildi.

Bununla ilgili olarak Tunus'taki Pasteur Enstitüsü Müdürü el-Haşimi el-Vezir, sağlık yetkililerinin, vatandaşların yüzde 20 ila 50’si için aşı sağlamaya çalıştığını ve kronik hastalıklardan muzdarip kişiler, yaşlılar, hamile kadınlar ve sağlık çalışanları gibi virüse yakalanma riski olan kişilere öncelik verileceğini belirtti.

Tunus’ta koronavirüse yakalanan vatandaşların sayısı nüfusun yüzde 12’sine ulaştı. Salgın yayılma oranının son iki hafta içerisinde her 100 bin kişide 135 vakaya yükseldiği tahmin ediliyor.

Tunus, çöken turizm sektörünün desteklenmesi için düzenlenen turistik seyahatlerde sağlık kısıtlamalarının hafifletildiğini duyurdu. Turizm Bakanlığı düzenlenen turistik geziler kapsamında ülkeye gelen yolcuların iki hafta kendilerini karantinaya alma kuralına tabi olmayacaklarını açıkladı.

Söz konusu muafiyet durumu, bir tur operatörü aracılığı ile turistik gezi yapılacağı kanıtının ve yolculuk tarihine kadar üzerinden 72 saati geçmemiş negatif sonuçlu Kovid-19 testi belgesinin sunulması halinde geçerli oluyor.

Yolculardan, sosyal mesafe, dezenfeksiyon ve temizlik kuralları ve koruyucu maske kullanımı gibi sağlık protokolü kurallarını takip etmeleri istenilecek.

Bu uygulamanın kovid-19 salgınının ağırlığı altında kalarak gelirlerinin büyük bir kısmını kaybeden turizm sektörünü tekrar canlandırması hedefleniyor. Zira sektör Eylül ayına kadar yüzde 60’ı aşan bir kayıp verirken 2019 yılının aynı döneminde göre yüzde 88 oranında kayıp yaşadı.

Sağlık krizi ve karantina dönemindeki kapanmalar, 400 bin çalışanın istihdamını sağlayan turizm sektöründeki binlerce fırsatın kaybedilmesine neden oldu.

Tunus, günlük en az bin vakanın ve salgına bağlı ölümlerin kaydedilmesi ile hızla yayılan ikinci dalgaya tanık oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya