Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fahrizade’nin öldürülmesinin ardından tüm İsrail büyükelçiliklerinde alarma geçildi

Fahrizade’nin öldürülmesinin ardından tüm İsrail büyükelçiliklerinde alarma geçildi

Cumartesi, 28 Kasım, 2020 - 18:00
Polis, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin silahlı kişiler tarafından öldürülmesinin ardından olay mahallinde inceleme yapıyor (DPA)

İsrail medyasına göre, İran nükleer programının önemli isimlerinden olan nükleer bilimci Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin dün Tahran’a bağlı Abserd ilçesinde aracına düzenlenen saldırı sonucu öldürülmesi ve Tahran’ın misilleme tehdidinde bulunması üzerine İsrail yönetimi, dünya çapındaki büyükelçiliklerinde alarm seviyesini yükseltti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bakanlığın yurtdışındaki temsilcileriyle ilgili güvenlik konuları hakkında yorum yapmadığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, İsrail'i İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin ölümünden sorumlu tutmuş ve İsrail için "küresel küstahlığın ajanı" yakıştırmasını yapmıştı. İranlı yetkililer bu ifade genellikle ABD'ye kullanıyor.

Ruhani, bir televizyon kanalına verdiği demeçte şunları söyledi: “İsrail bölgede "kaosa" neden olmaya çalışıyor. İran bu tuzağa düşmeyecek. İran ulusu, Siyonistlerin kurduğu tuzağa düşemeyecek kadar akıllı. Kaos yaratmayı düşünüyorlar, ancak onların hilelerini açığa çıkardığımızı ve çirkin hedeflerine ulaşmada başarılı olamayacaklarını anlamalılar. Ülkemiz ve yetkililer bu suçu cevapsız bırakmayacak kadar cesur. Zamanında bu suça karşılık verecekler."

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade suikastını gerçekleştirenlerin yakalanması ve Mahabadi’nin bilimsel çalışmalarının devam ettirilmesi çağrısında bulundu.

Hamaney konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tüm yetkililer iki önemli konuyu ciddi bir şekilde gündemlerine almalıdır. Birincisi; bu suikastın peşine düşülmeli, failler ve onlara emir verenler muhakkak cezalandırılmalıdır. İkincisi; Şehid Mahabadi’nin bilimsel ve teknik çalışmaları, çalıştığı her alanda sürdürülmelidir.”

İran Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin "terörist unsurlar" tarafından hedef alınmasından kısa bir süre sonra hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasının devamında şu ifadeler yer aldı: “Muhsin Fahrizade Mahabadi, Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde aracına düzenlenen saldırı sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Mahabadi tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.”


Editörün Seçimi

Multimedya