Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pensilvanya Yüksek Mahkemesi’nden Trump’ın itirazına ret

Pensilvanya Yüksek Mahkemesi’nden Trump’ın itirazına ret

Pazar, 29 Kasım, 2020 - 13:45
ABD Başkanı Donald Trump golf arabasında (AP)

ABD’de Pensilvanya Yüksek Mahkemesi, Başkan Donald Trump’ın hukuk ekibi tarafından seçimlerde usulsüzlük yapıldığına ilişkin yeni itirazı reddetti. Böylece seçim sonuçlarında değişiklik olasılığı da ortadan kalkmış oldu.

Cumhuriyetçiler, Joe Biden’ın 81 bin oyla kazandığı eyalette postayla oylamanın iptal edilmesini ya da kazananı seçme kararını eyalet meclis üyelerine bırakmak için oylamanın tamamen iptal edilmesini talep etmişti.

Mahkemeye başvuruda ayrıca 2019’da Pensilvanya’da postayla oy kullanmanın getirilmesine ilişkin bir yasaya da ‘anayasaya aykırı olduğu’ gerekçesiyle itiraz edilmişti.

Mahkeme, eyaletteki 6,9 milyon oyun yok sayılmasının amaçlanmasını göz önünde bulundurarak, bu iki talebi ‘şaşırtıcı’ olarak nitelendirdi ve reddetti.

Diğer yandan, ABD’nin 46. Başkanı seçilen Biden geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmada,  ABD’lilerin 3 Kasımda yapılan başkanlık seçimlerinin sonucuna saygısızlık etmeye izin vermeyeceği konusunda uyardı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya