Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da dijital sağlık alanındaki çalışmalar hız kazandı

Suudi Arabistan’da dijital sağlık alanındaki çalışmalar hız kazandı

Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 07:45

Suudi Arabistan, ülke vatandaşları ile verimli bir şekilde çalışma yürütebilmek için korona salgını karşısında dijital sağlık alanındaki çalışmalarına hız verdi Sağlık Bakanlığı’nın kullandığı en önemli projeler arasında, merkezi randevu hizmeti sunan “randevu” uygulaması bulunuyor. Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, Uluslararası Dijital Sağlık Konferansı ve Fuarı’nda, uygulamada 14 milyon kişinin kayıtlı olduğu, 60 milyondan fazla randevu oluşturularak söz konusu kişilere uzaktan sağlık hizmeti verildiği bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanı, herkesin bir doktorla uzaktan iletişim kurmasına olanak sağlayan uygulama ile sağlanan sanal sağlık hizmetleri sunulduğunu söyledi. En önemli önceliğin dijital sağlık olduğunu vurguladı. Bakan, entegre sağlık projesi “nefis” hakkında da bilgiler verdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yakında projenin sonuçlarını görmeyi umuyoruz. Pandemi sırasında uygulanmaya başlanan, sanal kliniklerini de içeren proje yakında daha da genişletilecek. Bu projede doktor, hastanın tüm verilerini, bilgilerini veya işteki sağlık testlerini görebilir.”

Sağlık Bakanı, bakanlığın “sağlığım” uygulaması ile tüm sağlık uygulamalarına ulaşıma izin verecek tek bir uygulama oluşturma konusundaki kararlılığını vurguladı. Söz konusu uygulamanın 2021 yılının başlarında kullanıma sokulması Yapay zekanın dijital sağlık alanında, teknolojinin de yardımıyla farklı cihazları birbirine bağlayarak büyük bir rol oynayacağı ifade ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya