Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: Husiler katliam yaptı BM Generali katliama değinmedi

Yemen: Husiler katliam yaptı BM Generali katliama değinmedi

Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 09:45
Hudeyde Anlaşmasını Destekleme Misyonu (UNMHA) ve Yeniden Yerleştirme Koordinasyon Komisyonu Başkanı General Guha Ekim 2019’da sıcak temas hattına yaptığı bir ziyaret sırasında (EPA)

Yemen’den Husi milisler, Pazar günü Hudeyde vilayetinin güneyinde 4’ü kadın, 4’ü çocuk 8 sivili öldürdü; 9 sivili ise yaraladı.

Aynı gün ‘Hudeyde Generali’ şeklinde anılan BM Hudeyde Anlaşması'nı Destekleme Misyonu Başkanı General Abhijit Guha’nın açıklamaları da kamuoyunda tepki topladı. Guha’nın katliama değinmemesi ve Husileri kınamadan ateşkes çağrısı yapması eleştirildi.

Yemen'deki yerel sağlık kaynakları, Husilerin Hudeyde’ye bağlı Dureyhimi şehrinin batısındaki bir köye yönelik bombalı saldırısında 4 çocuk ve 4 kadının hayatını kaybettiğini, diğerleri de çocuk ve kadın olmak üzere 9 kişi yaralandığını bildirdi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Hudeyde Anlaşmasını Destekleme Misyonu (UNMHA) ve Yeniden Yerleştirme Koordinasyon Komisyonu Başkanı Korgeneral Ebhijit Guha’dan ateşkes çağrısı geldi. ‘Hudeyde Generali’ Guha yaptığı açıklamada, “Şimdi ateşkesin ve sahadaki kötüye giden insani durumun daha kötüleşmesine yol açacak yükselen askeri çatışma sarmalını sona erdirmenin zamanı geldi” ifadelerine yer verdi. Yemenli aktivistler, BM’nin ‘Hudeyde Generali’nin bu açıklamasını eleştirerek, bu suçları işleyen tarafa herhangi bir atıfta ya da kınamada bulunmadığı uyarısı yaptı.

Yemenli siyaset ve insan hakları aktivisti Hamdan el-Aliyi Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Bu açıklama, uluslararası toplumu yanıltma, insan haklarını ve İsveç Sözleşmesini daimi olarak ihlal edenlere net bir biçimde atıfta bulunmama çerçevesinde geliyor. İsveç Anlaşması’nın uygulanmamasının sebebine işaret etmeyen bu türden belirsiz beyanatların, işlenen suçların devam etmesinin ve Hudeyde halkının acı çekmesinin nedeni olduğu söylenebilir” ifadelerine yer verdi.

Yemenli siyasi aktivist, “Birleşmiş Milletler bu yumuşak üslupla barışa ulaşabileceğini düşünebilir, ancak bu bir hatadır. Barış, masumların kanları pahasına sağlanan bir şey değildir. Barış ancak adil bir esas üzerine tesis edilebilir. Kimin insan haklarını ihlal ettiğinin ve Birleşmiş Milletlerin gözetiminde yapılan anlaşmaları kimin deldiğinin bilinmesi dünya için adildir.” sözleriyle eklemede bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya