Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Laçın’ı boşaltması için Ermenistan'a tanınan süre bugün doluyor

Laçın’ı boşaltması için Ermenistan'a tanınan süre bugün doluyor

Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 13:45

Ermenistan'a 1992’de işgal ettiği Laçın ilini 28 yıl sonra Azerbaycan'a teslim etmesi için verilen süre bugün doluyor.

Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan arasında yapılan anlaşmaya göre Ermenistan ordusunun ve bölgeye yasa dışı yerleşen Ermeni nüfusun Laçın bölgesinden çekilmesi için tanınan süre bugün 24.00’de sona eriyor.

Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşmayla birlikte 10 Kasım itibarıyla çatışmalar durdu. Azerbaycan, anlaşmayla hem Dağlık Karabağ içinde ilerlediği alanlarda kontrolü sağlamış oldu hem de Ermenistan'a yedi bölgeden çekilme talebini kabul ettirmiş oldu.


Laçın

Laçın “Dağlık Karabağ”ın etrafında stratejik olarak önemli bir yere sahip. Laçın, Ermenistan’a geçiş için ana güzergah olmakla birlikte kuzeyden Kelbecer, doğudan Hocalı, Şuşa ve Hocavent, güneyden ise Gubadlı bölgeleri ile sınırı bulunuyor. Laçın 18 Mayıs 1992’de Ermenistan güçleri tarafından işgal edilmişti ve 77 binden fazla kişi gömen durumuna düşmüştü.

Ermenistan ordusu anlaşma kapsamında, 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da ise Kelbecer'den geri çekilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya