Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır- Filistin zirvesi bugün Kahire’de düzenleniyor

Mısır- Filistin zirvesi bugün Kahire’de düzenleniyor

Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 12:15
Kral 2. Abdullah ve Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 29 Kasım’da Akabe’de bir araya geldi. (DPA)

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, başkanlı ettiği heyetle birlikte 29 Kasım’da Kahire’ye gitti. Ziyaretin gündeminde iki ülke arasındaki iş birliği ve son gelişmeler var. Abbas, Mısır’dan önce de Ürdün’e benzer bir ziyarette bulunarak Kral 2. Abdullah ile bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi ve Sivil İşler Heyeti Başkanı Bakan Hüseyin eş-Şeyh ve Genel İstihbarat Teşkilatı Başkanı Tuğgeneral Macid Farac’dan oluşan bir heyete başkanlık eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında bugün Mısır- Filistin zirvesi düzenlenecek.

Filistin Devleti’nin Arap Birliği’ndeki Daimi Temsilcisi Diyab el-Luh, Filistin Devlet Başkanı’nın ziyaretinin Cumhurbaşkanı Sisi ile ‘başta bölgenin yaşadıkları olmak üzere Arap bölgesel ve uluslararası düzeylerdeki çeşitli meseleler hususunda kalıcı ve sürekli istişare ve iş birliğini somutlaştırmayı’ amaçladığını bildirdi. 

Filistin Haber Ajansı’na (Wafa) konuşan Luh, zirve toplantısının iki liderlik arasındaki ortak koordinasyon çerçevesinde, Devlet Başkanı Abbas ve Cumhurbaşkanı Sisi’yi 30 Kasım’da bir araya getireceğini belirtti. Diyab el-Luh, Filistin meselesini bir Mısır ulusal güvenlik konusu olarak gören, Filistin halkının ve haklı davalarının yanında duran Kahire yönetiminin ve halkının duruşuna övgüde bulundu.

Diğer yandan Ürdün Kraliyet Mahkemesi tarafından yapılan açıklamaya göre Kral 2. Abdullah, 29 Kasım’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi sırasında Filistin- İsrail anlaşmazlığını iki devletli çözüm temelinde sonlandırmak için uluslararası çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulundu. Açıklamada, Kral Abdullah’ın Devlet Başkanı Abbas ile sahil kenti Akabe’de yaptığı görüşmede ‘adil ve kalıcı bir barışa ulaşmak ve Filistin- İsrail anlaşmazlığını iki devletli çözüme dayalı olarak sona erdirmek için uluslararası çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini’ dile getirdiği aktarıldı.

Kral ayrıca Kudüs’teki yasal ve tarihi statükonun korunması gerektiğini belirterek Ürdün Krallığı’nın ‘şehrin kimliğini ve kutsal alanlarını değiştirmeyi amaçlayan tüm tek taraflı önlemlere karşı olduğunu ve kutsal Mescid-i Aksa’yı zamansal veya mekânsal olarak bölme girişimlerini kabul etmediğini’ vurguladı. Kral Abdullah açıklamasında şunları söyledi:

“Ürdün, Kudüs’teki İslami ve Hıristiyan kutsal yerlerinin korunmasında tarihsel ve dini rolünü, bu kutsallıklara yönelik Haşimi vesayeti temelinde oynamaya devam ediyor.”

Abbas da Kral’ın liderliğindeki Ürdün’ün, Filistinlilerin haklarını savunma ve haklı davalarını destekleme hususundaki tutarlı ve açık tutumuna övgüde bulundu.

Diğer yandan Arap Birliği, 29 Kasım 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından onaylanan Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nü kutladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, işgal altındaki Filistin topraklarında yayılan koronavirüs salgını da dahil ‘işgalcilerin çekiçleri, ihlalleri ve ırkçı uygulamaları’ nedeniyle bu yıl Filistin halkının çektiği acıların iki katına çıktığını dile getirdi.

Ebu Gayt, ortaya çıkan söz konusu tehlikeyle ilgili küresel tartışmalara rağmen ‘İsrail işgalinin sonuçlarının ve Filistin halkının meşru haklarından mahrum bırakılmasının tüm Arap ülkeleri için merkezi bir sorun ve önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini’ belirtti.

Birliğin her yıl coşkuyla Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nü kutladığını ve Filistin davasının Arap milleti için merkezi konumda olduğunu vurgulayan Ebu Gayt ayrıca Filistinlilere de ‘70 yılı aşkın süredir maruz kaldıkları adaletsizliğin devam etmeyeceği mesajı gönderdi. Tarihin tanık olduğu diğer tüm işgallerde olduğu gibi bu işgalin de biteceğini’ belirterek devam eden dayanışmaya dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya