Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

UAEA: İran'daki teftişlerin durdurulması kimseye kâr sağlamayacak

UAEA: İran'daki teftişlerin durdurulması kimseye kâr sağlamayacak

Salı, 1 Aralık, 2020 - 09:15
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı merkezi (Reuters arşivi)

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Müdürü Rafael Grossi, dün yaptığı açıklamada, ajansın nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastı sonrası Tahran'daki radikal muhafazakarların İran’daki teftiş sürecini durdurma taleplerinden hoşnut olmadığını dile getirdi.

Göreve gelmesinin bir yıl ardından AFP’ye konuşan Grossi, “Duydukları üzüntüyü anlıyoruz. Ancak birlikte yaptığımız işi kısaltmaktan, sınırlandırmaktan veya durdurmaktan kimsenin kâr sağlamayacağı açık. Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Onlar açısından da aynı şekilde olmasını umuyoruz. Dediğim gibi, durumun değişiklik göstereceğine dair herhangi bir sinyal almadım” dedi.

UAEA’nın yürüttüğü çalışmaların şuan her zamankinden daha gerekli olduğunu vurgulayan Grossi, “Orada bulunmalı ve teftiş etmeliyiz. Zira İranlıların teftiş açısından büyük çaba gerektiren önemli bir nükleer programı var. Teftiş faaliyetleri olmasaydı tamamen habersiz kalırdık; bölgedeki şüphe ve istikrarsızlık artardı” dedi.

Tahran'da uranyum parçacıklarının tespit edildiği şüpheli alana dair açıklama yapılması yönündeki çağrısını yineleyen Grossi, “Dramatize etmek istemiyorum fakat bu konuda açıklama elde etmemiz önemli. Belirli bir son tarih yok ancak ben bir aciliyet olduğunu hissediyorum” ifadelerini kaydetti.

Grossi, Kasım ayı ortasında yaptığı açıklamada, İran'ın sağladığı gerekçelerin ‘yetersiz olduğunu’ dile getirmişti.

İran dün, Mossad’ı ve Halkın Mücahitleri Örgütü’nü Fahrizade’ye suikast düzenlemek için ‘tamamen yeni’ bir yöntem kullanarak ‘karmaşık’ bir operasyon gerçekleştirmekle suçladı. Öte yandan, Fahrizade dün ülke ‘şehitlerine’ yapılan bir törenle toprağa verildi.

Şura Konseyi üyeleri, Pazar günü kapalı bir oturumun ardından, suikasta yanıt verme ve UAEA müfettişlerinin ülkedeki tesislere girişini engelleme çağrısında bulundukları bir bildiriyi oybirliğiyle imzaladı. Grossi ise “Parlamenterlerin bu yöndeki tutumları ilk değil” dedi.

İran, ABD'nin uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesine ve Başkan Donald Trump yönetiminin yaptırımları yeniden uygulamaya koymasına cevaben geçtiğimiz aylarda söz konusu anlaşmanın bazı yükümlülüklerine bağlı kalmaktan çekilmişti. Avrupa Birliği (AB) ise, İran’daki nükleer alana dair ortak komitenin ilgili taraflar olan Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve İran'ın katılımıyla 16 Aralık'ta Viyana'da toplanacağını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya