Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi savcılar 354 milyon dolarlık hisse senedi manipülasyonunu araştırıyor

Suudi savcılar 354 milyon dolarlık hisse senedi manipülasyonunu araştırıyor

Salı, 1 Aralık, 2020 - 06:45
Suudi Sermaye Piyasası Kurumu finansal işlemlerde manipülasyon yapanların hesap vereceğini vurguladı (AP)

Suudi Arabistan Sermaye Piyasası Kurumu, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 49. maddesini ihlal eden 22 yatırımcıyı dolandırıcılık şüphesiyle Başsavcılığa sevk etmeye karar verdi.

Söz konusu yatırımcılara ilişkin şüphe, 2017-2018 yıllarında Dar Al-Arkan Gayrimenkul Geliştirme Şirketi hisselerini alıp satmaları ve bunun sonucunda yatırım portföylerinde toplam 1.33 milyar riyal (354 milyon dolar) kazanç elde etmelerini de içeriyor.

Kurum, söz konusu kararın finansal piyasayı dolandırıcılık ve manipülasyon içeren haksız ve uygunsuz uygulamalardan koruma ve Finansal Piyasalar Kanunu’nun 17. maddesine dayanan menkul kıymet işlemlerinde adalet ve şeffaflığı sağlama yönünde çalışma sorumlulukları kapsamında alındığını bildirdi.

Sermaye Piyasası Kurumu, piyasadaki tüm katılımcılara dolandırıcılık, aldatma ve manipülasyon içeren hukuka aykırı uygulamaların suç teşkil ettiğini vurgulayarak, finansal piyasa sisteminde öngörülen cezaların verileceğini bildirdi.

Diğer yandan, Suudi Arabistan borsası (Tadawul) yükselişini sürdürdü ve ana genel endeks dün 15,4 milyar riyal (4,1 milyar dolar) tutarındaki işlemlerle 38.50 puan yükselerek 8747.09 puandan kapandı.


Editörün Seçimi

Multimedya