Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de koronavirüs vakası sayısı 29 bini aştı

Cezayir’de koronavirüs vakası sayısı 29 bini aştı

Salı, 1 Aralık, 2020 - 07:45

Cezayir’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) toplam vaka sayısı 29 bine, virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 2 bin 300’e ulaştı. Hükümet tarafından yeni alınan önlemler kapsamında, ikinci el araba pazarları, spor salonları, plajlar, kültür merkezleri, eğlence ve dinlenme mekanları 15 gün boyunca kapalı tutulacak.

Cezayir Hükümeti dün, uçuşların durdurulmasından üzerinden 8 aydan uzun bir süresinin geçmesinin ardından yurtiçi uçuşlara yönelik konulan yasağın kaldırıldığını duyurdu.

Başbakanlık tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, uçuşların önümüzdeki pazar günü yeniden başlayacağı ve ilk aşamada yüzde 50 kapasite ile çalışılacağı belirtildi ancak açıklamada yurtdışı uçuşları ile ilgili olarak, herhangi bir bilgi verilmezken, özel medya kuruluşları Fransa’ya yapılan uçuşların Aralık ayı sonunda yeniden başlayacağını belirtmişti. Dünyanın birçok noktasında Cezayir’e dönüş yapmak için aylardır çağrıda bulunan onlarca Cezayirli bulunuyor.

Yurtiçi uçuşların tekrar başlatılmasına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yerel ağ içerisinde yolcuların seyahat etmesi için hava hizmetlerine yönelik önlemlerin kaldırılması, havalimanlarında ve uçakta, sivil havacılık otoritelerinin tavsiyelerine dayanılarak hazırlanmış ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından onaylanmış sıkı önlemlerin uygulanmasına ve sağlık protokollerine riayet edilmesine bağlıdır.”

Söz konusu açıklamada, ulusal havacılık şirketinin reklam kampanyalarının ikiye katlanması ile görevli olduğu belirtildi.

Başbakanlık ayrıca, 500 kişiden fazla kapasiteli camilerin açılacağını duyurdu. 3 ay önce ise bin kişi kapasiteli camilerde namaz kılma yasağı kaldırılmıştı.

Açıklamada bu kararın yarından itibaren yürürlüğe gireceği, “Camilerin, Din İşleri ve Vakıflar’ın vilayet müdürlükleri tarafından cami çalışanları ve cami komiteleri aracılığıyla gerçekleştirilen gözetimi ve denetimi altında açılışlarının yapılacağını çalışmanın, sivil koruma hizmetleri ile koordinasyon halinde belediye başkanlarının katkısı, mahalle komitelerinin ve yerel dernek hareketlerinin desteği ile yürütüleceği” açıklandı.

Açıklamada ayrıca hükümetin “İbadete açılması için ruhsat almış olan camilerde (bin kişi kapasiteli) alınan önleyici tedbirlerin iyi bir şekilde uygulandığını ve vatandaşların sosyal mesafe, maske kullanma zorunluluğu, herkesin kendi seccadesini getirmesi, temizlik önlemlerinin alınması ve diğer önlemler gibi tüm tedbirlerine sürekli olarak riayet ettiklerinin gözlemlediği” belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya