Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mali sınırında bir terörist Cezayir ordusuna teslim oldu

Mali sınırında bir terörist Cezayir ordusuna teslim oldu

Salı, 1 Aralık, 2020 - 08:00

Cezayir Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülkenin Mali sınırına yakın bir yerde bir militan, Cezayir ordusuna teslim oldu.

Radikalizm yanlısı militanın isminin İsa bin Hayeh olduğu ve 2018 yılında militan ve uyuşturucu faaliyetlerinin yoğun olduğu ülke güneyindeki Mali sınırlarındaki terörist gruplarına katıldığı doğrulandı. Teslim olduğunda yanında bir RPG-2 roket atar, 3 adet roket mermisi ve C3 cinsinden bir adet otomatik silah vardı. Açıklamada üyesi olduğu örgütün ismi veya geldiği bölge açıklanmadı.

Savunma Bakanlığı, İsa bin Hayeh’in terör eylemlerinden vazgeçmesinin Cezayir Ulusal Halk Ordusu’nun çabaları ve güvenlik çıkarları sayesinde olduğunu belirtti ve başkomutanlığın desteklediği eylemi, Cezayir topraklarının tümünde güvenliği ve huzuru sağlamak ve terör olgusunu ortadan kaldırmak için meydanlarda sarf edinen çabaları övdü. 

Son yıllarda Mali’de ve Batı Sahra’da yaşanan siyasi-askeri krizlerde Fransa’nın rolü oldukça fazla. Bunun ana nedeni ise Mali-Cezayir-Libya üçgeninde faal durumdaki terörist gruplar. Bu terör grupları Mali’nin kuzeyini tamamen ele geçirmiş ve Mali ordusu bölgeden çekilmişti. Fransa eski sömürgesi Mali’ye 2013’ün başında askeri müdahale operasyonu düzenleyerek çok sayıda asker sevketmiş ve kısa sürede kontrolü ele almıştı. Ancak terör grupları çöllük geniş alanlara dağılarak saldırılarına devam ettiler.

Cezayir Savunma Bakanlığı’ndan 9 Şubat'ta yapılan açıklamada, ülkenin Mali sınırında görevli bir askerin, bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısını önlemeye çalıştığı sırada öldüğü duyurulmuştu.Yerel basında yer alan haberlerde, saldırıyı terör örgütü DEAŞ'ın Afrika Sahel Bölgesinde aktif olan gruplarından birinin üstlendiği belirtilmiş ancak bu bilgi teyit edilememişti.


Editörün Seçimi

Multimedya