Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’den sızan belgeler salgının ilk aşamalarının yanlış yönetildiğini ortaya koydu

Çin’den sızan belgeler salgının ilk aşamalarının yanlış yönetildiğini ortaya koydu

Salı, 1 Aralık, 2020 - 12:45
Çin’in Wuhan kentinde 30 Ocak’ta sokakta ölen yaşlı bir adamın yanındaki sağlık görevlileri (AFP)

Çin’in yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilk görüldüğü Hubei eyaletinde salgının ilk aşamalarını yanlış yönettiği iddia edildi.

CNN’in ulaştığı Hubei eyaleti Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sızan 117 sayfalık gizli belgelere göre Çinli yetkililer salgın hakkında dünyaya gerçek verileri paylaşmadı.

‘Dahili belge, lütfen gizli tutun’ ibaresini taşıyan belgelere göre virüsün ilk tespit edildiği Hubei eyaletindeki yerel sağlık yetkilileri, 10 Şubat’ta 2 bin 478 vaka tespit edildiğini açıkladı ancak o tarihte gerçekte 5 bin 918 yeni vaka rapor edildi.

Çin hükümeti, bugüne kadar ABD ve diğer Batılı hükümetler tarafından virüsle ilgili bilgileri kasıtlı olarak gizlediği yönündeki suçlamaları reddetmekte ısrar etti.

Ekim 2019 ile Nisan 2020 arasındaki bir dönemi kapsayan belgeler, Çin’deki sağlık sistemindeki yetersizlikleri ortaya koyarken, yerel koronavirüs hastalarının teşhis edilmesindeki yavaşlığa da dikkati çekti.

Belgelerde yer alan Mart ayı başlarına dayanan raporda, semptomların başlangıcından doğrulanmış tanıya kadar geçen ortalama sürenin 23 gün olduğu vurgulandı.

CNN, belgelerde açıklanan bulgular hakkında yorum almak için Çin Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Sağlık Komisyonu ve Hubei Sağlık Komisyonu ile temasa geçti ancak herhangi bir yanıt alamadı.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nde halk sağlığı uzmanı Yanzhong Huang, “Hatalar yaptıkları açıktı. Sadece yeni bir virüsle uğraşırken meydana gelen hatalar değil, aynı zamanda bu virüsle başa çıkma biçiminde bürokratik ve siyasi motivasyonlu hatalar da vardı” yorumunda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya