Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Singapur’da laboratuvarda yetiştirilen et satışına onay

Singapur’da laboratuvarda yetiştirilen et satışına onay

Çarşamba, 2 Aralık, 2020 - 13:30
Eat Just şirketinin yetiştirdiği tavukların fotoğrafı

Singapur Gıda Ajansı, ABD merkezli Eat Just adlı şirket tarafından hayvanlar kesilmeden laboratuvarda üretilen ‘temiz ete’ onay verdi.

BBC’ye göre Singapur Gıda Ajansı’na göre uzmanlardan oluşan bir çalışma grubu, Eat Just laboratuvarlarında çiftlik kümes hayvanlarının üretim kontrolü ve güvenliğinin test edilmesiyle ilgili verileri inceledi ve tüketim için güvenli olduklarının tespit edilmesinin ardından Singapur’da satılmasına izin verildi.

Eat Just başlangıçta nugget üretmeye başlayacak, ancak piyasada ne zaman satışa sunulacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Tüketici sağlığı, hayvanlara zarar verilmemesi ve çevresel kaygılar nedeniyle et alternatiflerine olan talep son dönemlerde arttı.

Finans grubu Barclays’e göre et ikame ürünleri pazarı önümüzdeki on yıl içinde 140 milyar dolara ulaşabilir.

Beyond Meat ve Imposible Foods gibi dünya çapında bitki bazlı et alternatifleri üreten tanınmış şirketler var.

Ancak Eat Just, bitki bazlı değil, laboratuvarda hayvan kas hücrelerini kullandığı için diğerlerinden farklı faaliyet gösteriyor.

Eat Just şirketi, buluşunu ‘küresel gıda endüstrisinde bir atılım’ olarak tanımlıyor.

Ancak laboratuvarda geliştirilen bu tavuklar, bir parçası normal tavuklara kıyasla 50 dolar gibi çok yüksek fiyatlarda satılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya