Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eyfel Kulesi’nin merdivenleri açık artırmada satıldı

Eyfel Kulesi’nin merdivenleri açık artırmada satıldı

Perşembe, 3 Aralık, 2020 - 10:45
Müzayedeye çıkarılan Eyfel Kulesi’nin merdivenlerinden bir kısmı. (AFP)

Eyfel Kulesi’nin yaklaşık 14 basamaktan oluşan bir bölümü salı günü halka açık bir şekilde düzenlenen müzayedede 274 bin 475 euroya alıcı buldu. Artcurial Müzayede Evi merdivenleri Avrupalı bir koleksiyoncunun satın aldığı bilgisini paylaştı.

Satılan kısmın yüksekliği yaklaşık 3 metre. Eyfel Kulesi’nin ikinci ve üçüncü katlarını birbirine bağlayan bu spiral merdivenin geçmişi 1889 yılına kadar gidiyor.

Satılan kısmın 30 ila 40 bin euro arasında bir fiyata satılması bekleniyordu. Ancak bu tahminin 10 katı fiyatına satıldı.

1983 yılında kulenin en son iki katı arasına kurulan asansör nedeniyle söz konusu merdivenler iptal edilerek 24 parçaya kesilmişti.

Bu 24 parçadan biri, Eiffel Kulesi’nin birinci katında sergilenirken kalan diğer bölümlerden üçü Fransa’daki Orsay, Vilette ve Nancy’deki Demir Tarihi müzelerinde sergileniyor.

1983 yılında kuleden çıkarılan merdivenlerden geriye kalan parçalar, dünyanın birçok yerindeki koleksiyonculara satıldı. Kalan iki parçayı alan şarkıcı Guy Pierre, bunları 2015 yılında geri sattı.

Bu parçalar, Japonya’nın Yamanashi prefektörlüğündeki Yoichi Tesisi ve New York’taki Özgürlük Heykeli’nin yakınları da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerine götürüldü.

Parçaların bir kısmı ise özellikle İsviçre, İtalya ve Kanada’daki özel koleksiyonlardaki yerini aldı.

Bu, Artcurial Müzayede Evi’nin Eyfel Kulesi’nin merdivenlerini satışa sunduğu dördüncü müzayede oldu.

2013 yılında üç buçuk metre yüksekliğindeki ilk parça 220 bin euroya, 2016 yılında tahmin edilenin 10 katına satılan ikinci parça 523 bin 800 euroya, üçüncü parça da 2018 yılında 176 bin 150 euroya alıcı bulmuştu.

324 metre yüksekliğinde olan Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali ve Montmartre’deki Kutsal Kalp Kilisesi ile birlikte Paris’in simgelerinden biri kabul ediliyor. Dünya Fuarı (Exposition Universelle) için 1889 yılında inşa edilen Eyfel Kulesi, Gustave Eiffel (1832-1923) tarafından tasarlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya