Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tokyo’daki hayvanat bahçesinde138 yıl sonra doğan ilk fil

Tokyo’daki hayvanat bahçesinde138 yıl sonra doğan ilk fil

Cuma, 4 Aralık, 2020 - 09:30
Ueno Hayvanat Bahçesi’nde doğan fil. (Reuters)

Bir asırdan fazla bir süre önce kurulan Japonya’nın en eski hayvanat bahçesinde doğan ilk fil heyecan yarattı. Hayvanat bahçesi, file isim verilmesi için yardım istedi.

Küçük fil, 31 Ekim'de Japonya'nın başkenti Tokyo'daki Ueno Hayvanat Bahçesi'nde ilk kez salı günü ziyaretçilerle buluştu.

Tayland, Japon İmparatoru Naruhito ve İmparatoriçe Masako'nun tek kızı Prenses Aiko'nun doğumunu kutlamak için 2002 yılında anne fil Authi ve baba fil Arthid’i Japonya'ya hediye etmişti.

1882 yılında kurulan Ueno Park, Tayland’ın Tokyo'daki büyükelçiliğinin önerdiği isimleri internet üzerinden oylamaya sundu. Aday isimler Thai dilinde “şafak” anlamına gelen Aron, “gün batımı” anlamına gelen Atsadong ve “güneş” anlamındaki "Tawan" oldu. Kazanan isimin 15 Aralık'ta açıklanacağı duyuruldu..

Şu an küçük fili ve 22 yaşındaki annesi Authi'yi ziyaret etmek iki saatle sınırlı. Fil doğduğunda 100 santimetre ve 120 kilogramdı. Ancak ağırlığı kısa süre içinde bir hayli arttı.

Küçük filin babası Arthid geçen ağustos ayında, 23 yaşındayken tüberküloza yakalanarak ölmüştü.

 


Editörün Seçimi

Multimedya