Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Jüpiter ve Satürn Orta Çağ’dan bu yana ilk kez birleşecek

Jüpiter ve Satürn Orta Çağ’dan bu yana ilk kez birleşecek

Cuma, 4 Aralık, 2020 - 16:30
Jüpiter ve Satürn 21 Aralık’ta çift gezegen olarak gözükecek (CNN)

Güneş sistemimizdeki en büyük iki gezegen Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık’ta gün batımından hemen sonra Orta Çağ’dan beri ilk defa bir araya gelerek ve çift gezegen olarak gözükecek.

CNN’e göre Rice Üniversitesi’nde gökbilimcisi ve fizik profesörü olan Patrick Hartigan, “Bu iki gezegen arasındaki hizalanma, 20 yılda bir gerçekleşen çok nadir olaydır. Gece gökyüzünde buna yakın bir kavuşma görmek için 4 Mart 1226’da şafaktan hemen öncesine kadar gitmeniz gerekir” dedi.

Gökyüzünü yakından izleyenler muhtemelen Jüpiter ve Satürn’ün yazdan beri birbirine yakın olduğunu fark ederken, 16-25 Aralık arasında iki gezegenin çok daha yakınlaştığı görülecek.

Hartigan, “En yakın kavuşma, 21 Aralık akşamı, dolunay çapının yalnızca 5’te 1’i kadar ayrılmış çift gezegen olarak görünecekleri zaman gerçekleşecek. Teleskopu olanlar için her gezegen ve en büyük uydularından birkaçı o akşam aynı görüş alanında görülebilecek” şeklinde konuştu.

NASA’ya göre, bu iki gezegen birbirine yakın görünse de, birbirlerine yüz milyonlarca mil uzaklıkta yer alıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya