Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mahmud Abbas, Katar Emiri ile barış sürecini yeniden başlatmayı görüştü

Mahmud Abbas, Katar Emiri ile barış sürecini yeniden başlatmayı görüştü

Salı, 15 Aralık, 2020 - 06:45
Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi (Reuters)

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Katar’a gerçekleştirdiği ziyarette Emir Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Abbas, Katar Emiri ile görüşmesinde Filistin meselesiyle ilgili son gelişmeleri ele aldı. Görüşmede, iki dost ülkenin ortak ilgi alanları ve ilişkileri güçlendirme yolları tartışıldı.

Abbas, Katar Emiri’ne teşekkür ederek, Katar'ın Filistin halkının haklarını elde etmesi yönünde daima destek olduğunu söyledi.

Katar Emiri Şeyh Temim de, Filistin meselesine yönelik duruşlarının sabit olduğuna vurgu yaparak, “Uluslararası hukuk ve Arap Barış Girişimi’ne uygun olarak, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması için kardeş Filistin halkına desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Abbas’ın Doha ziyareti, 2020 yılı içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından Fas’ın İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığı bir süreçte gerçekleşti.

Filistin Devlet Başkanı, ABD yönetiminin değişmesinin ardından bölgede yeni bir siyasi sürecin başlatılmasına hazırlık olarak Filistin meselesine ilişkin bir vizyon üzerinde anlaşmak üzere Arap-Arap diyalogu başlatılmasını istiyor.

Abbas bu nedenle Ortadoğu’da barış sürecine aracılık eden Ortadoğu Dörtlüsü  (Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği ve Rusya) ve Arap dünyası ile temaslarını yoğunlaştırdı.

Filistin Devlet Başkanı, geçtiğimiz Kasım ayının sonunda Ürdün ve Mısır’a iki ziyaret gerçekleştirdi.

Mahmud Abbas, İsrail ile müzakereleri desteklemek için çok sayıda uluslararası mekanizma oluşturacak uluslararası bir barış konferansı gerçekleştirme amacına yönelik geniş bir Arap desteği istiyor.

Abbas, Filistin yönetimini boykot eden ABD Başkanı Donald Trump’ın tutumları nedeniyle ABD yönetiminin müzakerelere tek başına sponsor olmasına izin vermedi. Ancak Joe Biden'ın ABD’nin yeni başkanı olarak göreve gelmesinin ardından tek taraflı Amerikan müdahalesini kabul edebilir.


Editörün Seçimi

Multimedya