Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan-Etiyopya sınırında yeni bir çatışma yaşandı

Sudan-Etiyopya sınırında yeni bir çatışma yaşandı

Perşembe, 24 Aralık, 2020 - 12:45
Sudan askerleri (Reuters)

Sudan ordusunun, dün sınır hattı yakınlarında Etiyopya milisleri ve güçlerinin yeni bir saldırısına maruz kaldığı bildirildi.

Sudan Tribune gazetesine bilgi veren kaynaklar, Sudan ordusunun Cebel Ebu Tayyar bölgesinde yer alan askeri kampının, Etiyopyalı silahlı milislerin ağır topçu saldırısına maruz kaldığını ve Sudanlı kuvvetlerin bu saldırılara karşılık vererek püskürttüğünü açıkladı.

Kaynaklar ayrıca Sudanlı güçler bölgede tarama yaparken, Vad Kuli bölgesinin doğusunda ikinci bir çatışma yaşandığını belirtti.

Sudan ordusu, Gedaref eyaletindeki Faşaka’da son 26 yıldır Etiyopya ordusu ve milislerin kontrolü altında olan bölgeleri 9 Kasım’da geri almaya başladı. Bu da iki taraf arasında çatışmaların patlak vermesine neden oldu.

Bu arada, Sudan ile Etiyopya arasındaki sınırları çizmek için kurulan ortak komite, bir sonraki toplantının Addis Ababa’da yapılması şartıyla, iki ülke liderliğine rapor sunmayı kabul ederek çalışmalarını sona erdirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya