Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tamamen yapay kalbin satışı Avrupa’da onaylandı

Tamamen yapay kalbin satışı Avrupa’da onaylandı

Cuma, 25 Aralık, 2020 - 15:15
Carmat şirketinin bir çalışanı tamamen yapay kalbi taşıyor (AFP)

Fransa merkezli tıbbi cihaz şirketi Carmat’ın hisseleri, şirketin 27 yıl süren çabaların sonucunda Avrupa’da ilk kez tamamen yapay kalbi satma onayı almasının ardından 7 yılın en büyük kazancını kaydetti.

Bloomberg’in haberine göre Avrupa’da CE işareti almayı başaran Carmat yapay kalp, son evreye gelmiş kalp hastalarına umut olacak.

CE işareti, şirketin tamamen yapay olan kalp sisteminin, Avrupa Birliği’ndeki (AB) tüm ülkeler de dahil bu sertifikayı tanıyan pazarlamasını sağlayacak.

Bu başarının ardından, Fransa merkezli şirketin hisseleri Mayıs 2013’ten bu yana kaydedilen en büyük kazanç ile yüzde 50 arttı.

Carmat şirketi CEO’su Stephane Piat, “Avrupalı ​​yetkililerden onayı almak 10 yıl sürdü. CE işareti alınması, hastalar için harika bir haber ve Carmat için de önemli bir dönüm noktası.  2021’in ikinci çeyreğinde sorunsuz bir lansman gerçekleştirmek için üretim faaliyetlerimizi hızlandıracak ve ana hedefimizde olan kalp hastası müşterilerimizle görüşmeleri yoğunlaştıracağız. Böylece kalp nakli bekleyen birçok hastaya çözümü önümüzdeki yıl sunmuş olacağız” dedi.

Cerrah ve kalp kapakçığı mucidi Alain Carpentier, 1993 yılında Fransız sanayici Jean-Luc Lagardere’ye yapay bir kalbin geliştirilmesini önerdi.

Lagardere, Matra füze şirketinden birkaç laboratuvar ve mühendisi Carpentier’in emrine verdi ve proje yıllar içinde genişledi. 


Editörün Seçimi

Multimedya