Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE Rus Sputnik V aşısının 3. faz klinik denemelerine başladı

BAE Rus Sputnik V aşısının 3. faz klinik denemelerine başladı

Perşembe, 7 Ocak, 2021 - 13:00
Dubai’de koronavirüs testi olan bir vatandaş (Reuters)

Abu Dabi Hükümeti Medya Ofisi, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında yaşanan artışın ardından Abu Dabi’de Rus aşısı Sputnik V için klinik denemelerin üçüncü aşamasının başlatıldığını bildirdi.

Son zamanlarda yaşanan vaka artışından önce Ekim ayında yapılan açıklamaya göre aşının insan denemeleri, Abu Dabi’deki bir hastanede 500 kadar gönüllü üzerinde yürütülüyor.

Medya Ofisi, aşı denemelerinin en az 18 yaşında, daha önce koronavirüse yakalanmamış ve başka aşı denemelerine katılmamış kişiler üzerinde yapıldığını bildirerek, gönüllülerin 20 gün arayla iki doz aşı alacaklarını bildirdi.

BAE, Çin Ulusal İlaç Sanayi Grubu bünyesindeki Sinopharm şirketi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının üçüncü faz denemelerini de yürütüyor.

BAE bu aşıyı onayladı ve koronavirüse yakalanma riski yüksek olan kişilere öncelik verilerek herkese ücretsiz olarak sunuluyor.

Dubai emirliği, geçtiğimiz ay sadece Pfizer ve BioNTec tarafından üretilen aşıyla vatandaşları aşılamaya başladı.

BAE Sağlık Bakanlığı, dün 2 bin 67 yeni koronavirüs vakası kaydettiğini bildirdi. Ülkedeki toplam vaka sayısı 219 bine yaklaşırken, 689 kişi de hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya