Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, Katar’la hava ve deniz sınırlarını bugün yeniden açıyor

BAE, Katar’la hava ve deniz sınırlarını bugün yeniden açıyor

Cumartesi, 9 Ocak, 2021 - 11:00

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bugünden itibaren hava ve deniz sınırlarını Katar’a yeniden açacağını, konuyla ilgili olarak ülkedeki ilgili makamlara talimat verildiğini duyurdu.

BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Müsteşarı Halid Abdullah Belhul dün yaptığı açıklamada, 5 Haziran 2017’de Katar’a yönelik alınan tüm tedbirlerin, Körfez, Arap ve İslam saflarının birliği ve bütünlüğünü güçlendiren bir başarı olarak kabul edilen El-Ula Bildirgesi’nin imzalanmasının ardından kaldırılacağını bildirdi.

“BAE, diğer tüm çözülmemiş sorunları ikili görüşmeler yoluyla sona erdirmek için Katar devleti ile birlikte çalışacak” ifadelerini kullandı.

BAE Sivil Havacılık Otoritesi, daimi dayanışmayı içeren El-Ula Bildirgesi’nin imzalanmasının ardından bugün, 9 Ocak’tan itibaren Katar ve BAE arasındaki uçuşların yeniden başlayacağını ve hava sahasının açıldığını kaydetti.

Ayrıca Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Konseyi’nin 41’inci oturumunda (Sultan Kabus ve Şeyh Sabah) imzalanan El-Ula Bildirgesi ile Suudi Arabistan, Bahreyn, Emirlikler ve Mısır’ın Katar’a hava, kara ve deniz sınırlarını yeniden açmasını memnuniyetle karşıladı. Havayollarının uçuş sürelerini azaltan ve çalışma maliyetini düşüren bu anlaşma, bölgesel ve küresel hava bağlantısının devam etmesine olanak sağlıyor. Tüm bölgede seyahat ve turizm endüstrisini destekleyen temel bağlantılar oluşturuyor. 

Afrika bölgesindeki Uluslararası Hava taşımacılığı Birliği (IATA) Başkan Yardımcısı Muhammed el-Bekri, Şerku’ul Avsat’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Hava sahasının yeniden açılması, özellikle bu zorlu süreçte hem yolcular hem de hava taşımacılığı sektörü için çok mutlu bir haber oldu. Çünkü doğrudan uçuş rotası, uçuş seferlerinin ve bölgenin stratejik konumunun ve kıtaların hava sahası bağlantılarının öneminin yanı sıra dünyaya koronavirüs (Kovid-19) aşısının dağıtılmasında da kolaylık sağlayacaktır. Bu anlaşma, ülkeler arasındaki rotaların doğrudan işletilmesi nedeniyle yolculara büyük ölçüde vakit kazanmalarına katkı sağlayacak. Öyle ki sefer süresi 40 dakika olan uçuşlar bazen 5 saatin üstüne çıkabiliyordu. Doğrudan oluşturulan rotalar, hava yolları şirketlerinin işletme maliyetlerinin düşmesine ve koronavirüsün neden olduğu zorluklarla yüzleşilmesine yardımcı olacak.”

El-Bekri açıklamasının devamında koronavirüs sürecinde güvenli uçuşun önemine dikkat çekti:

“Bölgenin her yerindeki ailelerin ve arkadaşların birbiriyle yeniden iletişimi  kolaylaştıran ve bu ülkeler arasındaki yolcuların karantinaya alınmaksızın güvenli uçuşunu sağlayan bu hava sınırlarının açılması mühim. Zira bölgesel ve küresel olarak havacılık endüstrisini en önemli pazarlar arasında görüyoruz.”

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Enver Karkaş, perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, EL-Ula Anlaşması’nın imzalanmasından sonraki bir hafta içinde seyahat, ticaret ve diplomatik görüşmelerin hız kesmeden yeniden başlayacağını söylemişti. Bakan Karkaş açıklamasında şu ifadeleri ulanmıştı:

“İleriye bakıyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kriz sayfasının kapanmasından mutluluk duyuyor. Arap sınırları üzerinde olumlu etkisi olacağını gördüğü için İşbirliği Konseyi’nin geleceğini ve Mısır ile arasındaki ilişkilerin şeffaflığını gözetecektir.”

Katar Hava Yolları da dün Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

“Katar Hava Yolları perşembe akşamı, Suudi Arabistan hava sahasından bir dizi uçuş rotasını kullanarak ilk tarifeli seferini (QR1365) Doha’dan Johannesburg’a gerçekleştirdi.”

Suudi Arabistan’ın el-Ula kentinde düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) liderlerinin 41’inci oturumda imzalanan EL-Ula Bildirgesi, geçmiş 3 yıllık kriz ve Körfez anlaşmazlığına son vererek Körfez İşbirliği Konseyi’ni yeni bir aşamaya taşımıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya