Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Finlandiya koronavirüse karşı vizon ve rakuna bağışıklık kazandırmak istiyor

Finlandiya koronavirüse karşı vizon ve rakuna bağışıklık kazandırmak istiyor

Çarşamba, 13 Ocak, 2021 - 09:00
Finlandiya vizon için koronavirüs aşısı geliştirme çalışmalarına başladı. (Reuters)

Finlandiya kürk çiftliklerinden ve Helsinki Üniversitesi’nden araştırmacılar Salı günü, kürkleri kullanılan vizon ve rakun köpekleri için koronavirüse karşı bir aşı geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

Finlandiya Kürk Yetiştiriciler Birliği (FEFOR) Direktörü Marca Teora, “Uzun yıllar kürklü hayvan yetiştirmenin güvenliğini sağlama noktasında, FEFOR’la işbirliği içerisinde hayvan aşısı geliştiriyoruz” dedi.

Araştırmacılar, vizon ve rakun köpeklerinin koronavirüs enfeksiyonuna karşı savunmasız olduğuna inanılan türler arasında olduğunu söylüyor.

DPA’nın haberine göre, Finlandiyalı yetkililer, Finlandiya çiftliklerinde bulunan kürklü hayvanlar arasında herhangi bir koronavirüs vakasının tespit edilmediğini belirtti.

Helsinki Üniversitesi’nde Viroloji Anabilim Dalında Profesör olan Olli Vapalahti, “Kürklü hayvanlarla yapılan deneylerden elde edilen ön aşılama sonuçları umut veriyor. Söz konusu proje, aşıların etkinliği hakkında önemli bilgiler vermenin yanı sıra, hayvanların ve hayvanlarla ilgilenen insanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

Rusya da geçtiğimiz günlerde vizon hayvanları için bir aşı geliştirmeye çalıştıklarını duyurdu. On ülkede, çiftliklerde yetiştirilen vizon hayvanları arasında koronavirüs vakasına rastlanıldı.

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticilerinden biri olan Danimarka’da, hükümet geçtiğimiz yıl, koronavirüsün vizondan insana bulaşma tehlikesine karşı, her tür çiftlik vizonu için toplu telef emri vermişti.


Editörün Seçimi

Multimedya