Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez, ABD’nin Husileri terör örgütü olarak sınıflandırmasını memnuniyetle karşıladı

Körfez, ABD’nin Husileri terör örgütü olarak sınıflandırmasını memnuniyetle karşıladı

Çarşamba, 13 Ocak, 2021 - 10:15
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf. (Şarku’l Avsat)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, ABD’nin Husi milislerini ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırmasını ve bazı liderlerini terörist listesine alınmasını memnuniyetle karşıladı.

El Hacraf yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu milislerin terör örgütü ile sınıflandırılması, Yemen kardeş halkına yönelik yürüttüğü tehlikeli ihlallerinin sonlandırılması ve Yemen hükümetinin istekleriyle uyumludur. Kendisini destekleyen İran yönetiminin gündemini uygulamak üzere bölgedeki istikrar ve güvenliği sarsmak için askeri seçeneğe yönelik tutumu ve devamlı ısrarıyla yüzleşmek için gerekli bir adımdır.”

Nayif el-Hacraf söz konsu adımla Husilerin silah tedarikinin de durdurulacağına işaret etti:

“Bu sınıflandırma, Husi Milislerini ve destekçilerinin terörist eylemlerinin sonlandırmasına katkı sağlayacaktır. Nitekim adım, milislerin tehlikesini etkisiz hale getirecektir. Yemen halkını hedef almak, uluslararası seyrüseferi ve komşu ülkeleri tehdit etmek için balistik füzeler, insansız hava araçları ve tüm silahların tedarikini durduran bir adım olacaktır.”

Körfez İşbirliği Konsey Sekreteri, ABD’nin teröre karşı mücadelede gösterdiği çabaya işaret ederek uluslararası toplumun da milislerin Yemen halkına ve komşu ülkelere yönelik saldırıları ve uluslararası seyrüseferini tehdit eden eylemleri nedeniyle aynı kararı alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in Yemen krizini bitirmek için gösterdiği tüm siyasi çabalara engel olan terörist milislere karşı aynı tavrı takınması gerektiğini vurguladı.

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin Yemen’de güvenliği ve istikrarı tesis etme konusundaki isteklerini dile getiren Hacraf, Körfez girişimi ve uygulama mekanizması, kapsamlı ulusal diyalog konferansının sonuçları ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2216 sayılı kararından oluşan üç referans doğrultusunda Yemen krizine kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma yönündeki çabaları desteklediklerini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya