Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şifrelerini kaybeden Bitcoin sahipleri milyonlarca dolardan mahrum kalıyor

Şifrelerini kaybeden Bitcoin sahipleri milyonlarca dolardan mahrum kalıyor

Çarşamba, 13 Ocak, 2021 - 14:15
Bitcoin (AFP)

Dijital para birimi Bitcoin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını küresel ekonomiyi sarsarken bile sahiplerini zenginleştirmeyi başardı.

Ancak New York Times gazetesine göre kripto para biriminin farklı doğası, birçok insanı para birimlerinin bulunduğu dijital cüzdanların şifrelerini kaybetmesi veya unutması sonucunda para biriminden kazandığı servetten mahrum bıraktı.

İnsanların kayıp dijital cüzdanlarını kurtarmasına yardımcı olan Chainalysis şirketine göre şu an mevcut 18,5 milyon Bitcoin’in yaklaşık yüzde 20’si (140 milyar dolar değerinde) şifresi unutulması nedeniyle kayıp veya başka bir şekilde mahsur kalmış cüzdanlarda görünüyor.

Şirket, her gün servetini geri kazanmak isteyen yaklaşık 70 insandan yardım talebi aldıklarını ve bunun bir ay öncesine göre üç kat fazla olduğunu bildirdi.

Habere göre ABD’de San Francisco’da yaşayan Almanya doğumlu programcı Stefan Thomas, bu hafta 220 milyon dolar değerindeki cüzdanının şifresini kaybetti. Şifresini unutan kullanıcılara 10 deneme hakkı verildiği için Thomas’ın cüzdan şifresini bulması için iki tahmin hakkı kaldı.

Barbadoslu bir girişimci olan 34 yaşındaki Gabriel Abed ise, 2011 yılında bir programcı tarafından onarılan bilgisayarında kayıtlı tüm bilgi ve şifrelerin silinmesi nedeniyle yaklaşık 25 milyon dolar değerinde 800 Bitcoin kaybetti.

Bitcoin, bankalarda bulunan geleneksel para birimlerin çok farklı. Birisi banka şifresini unutursa banka müşteriler parasına erişebilsin diye yeni bir şifre belirlemelerine izin veriyor. Ancak bu durum Bitcoin için geçerli değil. Sadece bu konuda faaliyet gösteren şirketler şifrelerin değişmesine yardımcı olabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya