Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Suriye'nin doğusunu hedef aldı: 14’ü rejim unsuru 57 kişi öldü

İsrail Suriye'nin doğusunu hedef aldı: 14’ü rejim unsuru 57 kişi öldü

Çarşamba, 13 Ocak, 2021 - 18:00
Suriye'de israil'in önceki hava saldırılarından bir kare (Arşivler - AP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre İsrail’in Suriye’nin doğusundaki silah depoları ve askeri alanlara yönelik hava saldırısında 14’ü rejim askeri olmak üzere 57 kişi öldü.

Saldırıda ölen diğer 43 kişinin İran Devrim Muhafızları, Hizbullah ve Afgan milislerden oluşan Fatımiyyun Tugayları’na bağlı milisler olduğu bilgisi verildi.

Gözlemevine göre saldırıda bazıları ağır olmak üzere 37 kişi yaralandı.

SOHR, İsrail’e ait savaş uçaklarının, rejim güçleri, Hizbullah, İran güçleri ve ona yakın milislere ait Deyr-i Zor yakınındaki depolar ve kampların yanı sıra Ebu Kemal ve Mayadin’deki depo ve mevzileri hedef aldığını bildirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye verdiği demeçte, “Bu, İsrail’in Deyr-i Zor’da 2018’de gerçekleştirdiği, 16’sı rejim askeri 55 kişinin öldüğü hava saldırısının ardından en yüksek ölü sayısı” dedi.

SOHR’a göre, 23 Kasım’da Ebu Kemal kenti yakınlarında meydana gelen benzer hava saldırılarında 19 İran yanlısı milis öldürüldü.

Deyr-i Zor’un doğu kırsalındaki Ebu Kemal ve Mayadin şehirleri arasında uzanan bölge, rejim güçleri saflarında savaşan milisler aracılığıyla İran’ın etkisi altında bulunuyor.

İsrail son yıllarda Suriye’deki bombardımanlarını yoğunlaştırdı. Genel olarak Suriye ordusu mevzilerinin yanı sıra İran ve Hizbullah’a ait noktaları vuruyor.

İsrail, bu saldırıları nadiren kabul etse de, İran’ın Suriye’deki askeri varlığını artırma faaliyetlerini engellemeye devam edeceğini vurguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya