Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’nin yeniden dünyaya liderlik etmesi isteyen Biden birçok zorlukla karşı karşıya

ABD’nin yeniden dünyaya liderlik etmesi isteyen Biden birçok zorlukla karşı karşıya

Salı, 19 Ocak, 2021 - 15:00
ABD Kongre binası Joe Biden’ın yemin törenine hazırlanıyor (AFP)

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden ‘ABD’nin geri döndüğünü ve dünyaya liderlik etmeye hazır olduğunu’ söyledi.

Ancak Başkan Donald Trump’ın politikaları ile ülkeyi uluslararası toplumdan uzaklaştırmasının ardından Biden’ın bu kararlılığı Çin, İran ve Rusya yüzleşmede çetin zorluklarla karşılaşacak.

Joe Biden, eski Başkan Barack Obama yönetiminde çalışan deneyimli diplomatları ekibinde yer almaları için seçti ve ABD dış politikasında daha geleneksel bir çizgiye dönüşü sağladı.

Biden, yeni ekibinin ‘ABD’nin müttefikleriyle işbirliği yaptığında en güçlü haline eriştiğine ilişkin inancının’ bir ifadesi olduğunu söyleyerek, “Amerika geri döndü’ diye konuştu.

Yeni başkan ayrıca, yeni dış politika ekibinin ülkenin küresel ve ahlaki liderliğini eski konumuna kavuşturmak için diplomatik deneyim ve yetkinliğini kullanacağını da vurguladı.

Trump dönemi ABD’nin imajına zarar verirken, başkanın görev süresinin son haftaları, Cumhuriyetçi milyarderin seçim yenilgisini inkar ederek demokratik kurumlara verdiği darbelerle durumu daha da kötüleştirdi.

Trump destekçilerinin Kongre binasına düzenlediği saldırı ise ABD’li uzmanları ikiye bölecek kadar geniş tartışmalara neden oldu.

Biden’ın salgın, ekonomik gerileme ve ırkçılıktan kaynaklanan iç krizler karşısında küresel meselelerle hızlı bir şekilde ilgilenmekten başka seçeneği yok.

Washington ve Moskova’nın Yeni START nükleer silahsızlanma anlaşmasını uzatmak için yalnızca 5 Şubat’a kadar süresi var.

Demokratlar, Trump hükümetinin bu konuyu ertelemesini geniş çapta eleştirdi.

Dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlaşmak isteyen Trump’ın politikasından daha iddialı olmaya kararlı olan Biden yönetimi, bir an önce pazarlık yapmanın bir yolunu bulmak zorunda kalacak.

Ancak İran konusu daha acil olabilir. Biden, Trump’ın 2018’de çekildiği nükleer anlaşmaya dönmek istediğini ifade etti.

Bunu yapabilmesi için Trump’ın yeniden uyguladığı yaptırımları kaldırması ve anlaşma yükümlülüklerinden kademeli olarak vazgeçen İran’ın anlaşmanın şartlarına geri dönmesini sağlaması gerekecek.

Biden, benzer bir testle Pekin konusunda da karşılaşacak. Biden, ABD’nin Çin ile ilişkilerinde sağlam olması gerektiği konusunda ısrar ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya