Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye, Rusya ve Çin aşılarına Nisan ayında ulaşacak

Suriye, Rusya ve Çin aşılarına Nisan ayında ulaşacak

Çarşamba, 20 Ocak, 2021 - 07:15

Koronavirüse karşı geliştirilen Rusya ve Çin aşılarının Nisan ayında Suriye’ye ulaşması bekleniyor. Suriye Tabipler Sendikası Başkanı Kemal Esed Amir, Rus ve Çin aşılarının ülkelerinde denendiğini ve dünyanın birçok ülkesi tarafından onaylandığını söyledi.

Yerel basına yaptığı açıklamalarda, hükümetin önümüzdeki Nisan ayında Suriye’de aşının uygulanmasına yönelik bir planlama yaptığını belirten Amir, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde gerekli görüldüğü takdirde ek doz alınacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, 2 milyon doz aşı alınmasını ve ilk aşamada doktorlar ve sağlık görevlileri olmak üzere, virüsle en çok temas halinde bulunan gruplara aşılama yapılmasını hedefliyor.

Suriye sağlık personeli son aylarda 130 doktoru kaybetti. Bunlardan 100’ünün koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği doğrulanırken, diğerleri ise şüpheli virüs vakaları dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan kaynaklandı.

Yeni tip koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden doktorların çoğu 50 ila 60 yaş aralığında bulunuyor. Ölümler yoğun olarak Şam, Halep ve Humus şehirlerinde gerçekleşti.

Suriye Tabipler Sendikası Başkanı’nın sayı ve yüzde belirtmeden yaptığı önceki açıklamalara göre, Suriye’de koronavirüse yakalanan ve virüsten iyileşen birçok sağlık personeli bulunuyor.

Suriye Bakanlar Kurulu, bir hafta önce Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı aşı alma noktasındaki talebine onay verdi.

Suriye, en az 2 milyar doz aşı ulaştırma noktasında anlaşmalar yapan küresel yapılanma “COVAX” tan ekonomik yardımla aşı alacak 92 ülke arasında bulunuyor. İlk dozların Şubat ayı ortalarında ulaşması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından oluşturulan COVAX programı, tüm ülkeler genelindeki nüfusun yüzde 20’sinin koronavirüse karşı aşılanması noktasında destek sağmayı hedefliyor.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, daha önce Şam’ın aşı satın alma noktasında Moskova ile gerçekleştirdiği müzakerelerde, Rus aşısını ücretsiz alma umudunu dile getirmişti.

Mikdad konuya ilişkin yaptığı açıklama, “Suriye halkı Rus aşısına Pfizer ve diğer aşılardan daha çok güveniyor. Rusya’nın Suriye’nin içinde bulunduğu koşulları hesaba katarak bu konuda daha cömert davranacağına eminiz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya