Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsviçre Lübnan’ın finansal yolsuzluklarını soruşturuyor

İsviçre Lübnan’ın finansal yolsuzluklarını soruşturuyor

Çarşamba, 20 Ocak, 2021 - 13:00
İsviçre yargısı, 400 milyon dolarlık ‘zimmete para geçirme’ ve bunları Lübnan dışına transfer etme meselesini soruşturuyor (Reuters)

Lübnan yargısı, İsviçre Başsavcılığı’ndan ‘mali transferler hususunda başsavcılık bürosundan yürütülen cezai soruşturma konusunda adli yardım talep eden’ bir mesaj aldı. Yargı, transferlerin Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad es-Selame, kardeşi, asistanı ve diğer finans kurumlarına ait olduklarını ve değerlerinin 400 milyon dolar olarak tahmin edildiğini söyledi.

Başsavcılık ofisi, e-posta aracılığıyla gönderilen mesajda, “Bu talep, Başsavcılık tarafından Lübnan Merkez Bankası’na zarar verebilecek olası zimmete para geçirmeyle ilgili kara para aklama meselesi hususunda bir soruşturma çerçevesinde geldi” ifadelerine yer verildi.

Lübnan Merkez Bankası, ‘iddiaları’ yalanlarken, bunları ‘temeli olmayan uydurma ve yalan haberler’ olarak nitelendirirken, kovuşturmaya konu olacaklarını vurguladı. Lübnanlı bir yargı kaynağı, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, İsviçre’nin mesajının, geçen hafta ortalarında Adalet Bakanlığı aracılığıyla savcılığa ulaştığını ve mesajın değerlendirilmek ve bu hususta harekete geçmek amacıyla çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Kaynak, mesajın, diplomatik kanallardan, yani Lübnan’ın Bern Büyükelçiliği aracılığıyla yargıça ulaşmadığını, genel olarak Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na, oradan Adalet Bakanlığı’na oradan da yargıya sevk edildiğine dikkati çekti.

Yargıya, bu yolla hitap etme mekanizması, özellikle İsviçre makamlarının Lübnan yargısından aldıkları benzer yazışmalara son aylarda yanıt vermemesi nedeniyle, ilgili makamların şaşkınlığını artırdı. Yargı kaynağı, “İsviçre, Lübnan’dan aldığı mesajların çoğuna cevap vermedi. Bu mesajlara göre Ekim 2019 ve Ocak 2020 sonu arasında Lübnan’dan İsviçre bankalarına 2,4 milyar dolar olarak tahmin edilen finansal transfer yapan kişilerin isimleri hakkında bilgi istedi. Bu hususta, yargı tarafından gönderilen tüm mesajlar görmezden gelindi” ifadelerini kullandı.

İsviçreli bir muhabir, Riyad Selame, kardeşi Raca, Lübnan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Maryan Huveyk, Finans Bankası, Middle East havayolları, Intra Bank ve Casino du Liban da dahil olmak üzere Merkez Bankası’na bağlı kuruluşlara ait 400 milyon dolarlık bir transfere değindi. Ancak yargı kaynağı, İsviçre’nin mesajının ‘Riyad Selame ve yukarıda adı geçen kişilere yöneltilecek birçok soruyu içerdiğine’ dikkati çekerken, yazışmaların iddia edilen şüpheleri doğrulayan veya güçlendiren kanıt veya belgeler içermediğini vurguladı. “Kanıt ve delil verirlerse, dava Lübnan’da takip edilebilir” diyen kaynak, bu tür bir mesajın cevaplanmadan önce sakince incelenmesi gerektiğini belirtti. Yargı kaynağı, Lübnan Merkez Bankası Başkanı’nın sık sık İsviçre’ye ziyaretler düzenlediğini de vurgularken, “Öyleyse neden orada sorumlu tutulmuyor? İsviçre yargısı neden ona karşı hareket etmedi?” dedi.

Öte yandan Merkez Bankası da Başkanı Riyad Selame tarafından yurt dışına yapılan finansal transferleri yalanladı. Banka, finansal transferlerle ilgili tüm iddiaların, hiçbir dayanağı olmayan uydurma ve yalan haberler olduğunu belirtti. Lübnan Merkez Bankası Medya ve Halkla İlişkiler Birimi, yaptığı açıklamada Selame’nin ‘yürürlükteki Lübnan ve uluslararası kanunlara her zaman bağlı olduğunu’ belirtti.

Aynı şekilde Selame ise konu hakkında bilgisi olmadığını ve inceleyeceğini söyleyerek, “Yurtdışında kendim veya kardeşim adına yaptığım finansal transferlerle ilgili tüm iddialar, hiçbir dayanağı olmayan uydurma ve yalan haberlerdir” dedi. Selame, bu haberleri yayanların hakkında adli kovuşturma açacağını vurguladı.

Lübnan Adalet Bakanı Marie Halud Necm ise Reuters’a yaptığı açıklamada, Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame’nin para transferleri hakkında İsviçre’deki adli makamlardan iş birliği talebi aldığını açıkladı. Necm, söz konusu talebi başsavcılığa ilettiğini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya