Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da seçimler öncesi anayasa referandumu anlaşması

Libya’da seçimler öncesi anayasa referandumu anlaşması

Perşembe, 21 Ocak, 2021 - 10:00
Mısır Dışişleri Bakanlığı (Reuters)

Mısır'da bir araya gelen Libyalı taraflar, dün, 24 Aralık 2021'de Libya'da yapılması planlanan seçimler öncesinde anayasa referandumu yapma kararı aldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere başvuruldu: “Mısır Arap Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) himayesinde bugün Hurgada'da Libyalı taraflar arasında anayasal yol çerçevesinde varılan anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor. 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan Libya seçimlerine hazırlık yönünde anayasa taslağı referandumu anlaşmasına yol açan çabaları takdir ediyoruz. Mısır; Libya'daki Yüksek Ulusal Seçim Komisyonu huzurunda referandum ve seçimler için bir yol haritası hazırlamak üzere önümüzdeki Şubat ayında anayasa sürecinin üçüncü ve son turuna ev sahipliği yapmayı dört gözle bekliyor.”

Dün varılan anlaşma, UNSMIL’in Libyalı tarafların oylama süreci sonunda bir geçici yürütme otoritesi seçilmesine yönelik bir mekanizmayı onayladığı açıklaması ardından geldi.

AFP’nin haberine göre BM Libya Özel Temsilcisi Vekili Stephanie Williams, “Libyalılar artık aralarındaki anlaşmazlık ve bölünmeleri aşmak, uzun zamandır beklenen demokratik ulusal seçimler yoluyla kurumlarını yeniden birleştirmek için geçici bir hükümet seçmek yönünde gerçek bir fırsata sahip. Bu fırsat; 24 Aralık 2021 seçimleri sonrasında demokratik olarak seçilmiş bir otorite ile değiştirilecek geçici bir yürütme otoritesidir” ifadelerinde bulundu.

Şu anda, iki taraf arasında bölünmüş olan Libya’da, 2011'de kararlaştırılan geçici bir anayasa bildirgesi uygulanıyor. Hurgada görüşmelerinin ise, yaklaşan seçimlerin düzenlenmesi yönündeki yasal temelleri atması bekleniyor.

Kasım ayı ortalarında, üç farklı kurumdan seçilen Libyalı yetkililer, seçimlerin söz konusu tarihte yapılmasına karşı çıkmadan, ülkede seçimler yapılmadan önce anayasa çıkarılması çağrısında bulunmuştu.

Diğer yandan, AFP’ye konuşan Faslı bir kaynak, Libya taraflar arasındaki görüşmelerin Cuma günü Tobruk Parlamentosu ve Trablus merkezli Yüksek Danıştay temsilcileri arasında Fas'ın Bouznika şehrinde devam edeceğini açıkladı.

Trablus hükümetinin bildirdiğine göre görüşmelerde Seçim Komisyonu, Merkez Bankası ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu gibi Libya devletindeki egemen pozisyonlar ele alınacak. Bu hususlar son aylarda Fas’ta da tartışılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya