Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, İran’ın saldırı ihtimaline karşı denizaltılarını harekete geçirdi

İsrail, İran’ın saldırı ihtimaline karşı denizaltılarını harekete geçirdi

Perşembe, 21 Ocak, 2021 - 10:00
Tel Aviv sahillerinin karşısında görülen bir İsrail denizaltısı (Nisan 2018 - AP)

Tel Aviv’deki üst düzey askeri kaynaklar, Tahran’ın, İran Devrim Muhafızları dış operasyonlar birimi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran Savunma Bakanlığı'nın araştırma ve inovasyon birimi sorumlusu Muhsin Fahrizade’nin suikastlarına karşı misilleme yaparak intikam saldırıları düzenleme ihtimaline karşı İsrail ordusunun alarm seviyesini maksimum düzeye çıkararak Kızıldeniz’in açıklarına Deniz Komandolarını (Şayetet 13) savaş gemilerini ve birkaç denizaltı sevk ettiğini bildirdi.

İsrail merkezli Walla haber sitesinin söz konusu kaynaklara dayandırdığı haberinde, İsrail ordusunun denizaltı filosundaki güçler de dahil bazı birliklerde alarm seviyesini maksimum düzeye çıkardığı bildirildi. Üst düzey bir güvenlik yetkilisi, “İsrail Deniz Kuvvetleri’ne bağlı bir denizaltı, Akdeniz’den Süveyş Kanalı’nı kullanarak Kızıldeniz’e doğru açıldı. Birkaç hafta suyun altında gizlendi. Onu başka bir denizaltı izledi. Belki de daha fazla. Bunun dışında Kızıldeniz’den ayrılmayan savaş gemileri var” ifadesini kullandı. Yetkili bu hamlelerin “Bölgede artan güvenlik sorunlarının üstesinden gelme çerçevesinde ve İsrail her türlü senaryoya hazırlıklı mesajını vermek için yapıldığını” kaydetti.

İsrail medyasında geçen ayın sonlarında çıkan haberlerde, bir İsrail denizaltısının Süveyş Kanalı üzerinden Kızıldeniz’e açıldığı belirtilmişti.

Walla’nın haberinde, İsrail’deki askeri liderlerin, 3 Ocak’ta Irak’ın başkenti Bağdat’ta İran Devrim Muhafızları dış operasyonlar birimi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin, Kasım sonlarında da İran’ın başkenti Tahran’da Muhsin Fahrizade’nin ölümünün ardından İran’dan intikam saldırısı beklediklerine işaret edildi. Nitekim İranlılar, Süleymani suikastında İsrail’i ABD’ye istihbarat bilgisi vermekle suçluyor.

İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, iki hafta önce Walla sitesine yaptığı açıklamada, “Kızıldeniz bölgesindeki tehditlere” karşı uyarmıştı. Cohen, “Bölgesel ve uluslararası nüfuz çatışmaları bağlamında Kızıldeniz’in stratejik ağırlığı artıyor. Bu, İsrail’in, seyrüsefer özgürlüğü ve İran ile bölgedeki temsilcileri Husileri caydırmak için bir sistem bulma noktasında güvenlik çıkarları temelinde bölge ülkeleriyle ilişki kurmak ve ilişkileri iyileştirmek için stratejik bir siyasi fırsattır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya