Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, Suriye’nin kuzeyindeki mülteciler için kötü hava koşullarından endişeli

BM, Suriye’nin kuzeyindeki mülteciler için kötü hava koşullarından endişeli

Perşembe, 21 Ocak, 2021 - 11:15
Suriye’nin kuzeyindeki şiddetli yağışlar mülteci kampını vurdu. (DPA)

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye’nin kuzeybatısında bulunan bölgelerde meydana gelen şiddetli fırtınayı endişeyle takip ettiklerini açıkladı. Söz konusu fırtınanın şimdiye kadar meydana gelen en büyük fırtına olduğunu ve binlerce mülteciyi etkilediğini belirtti.

Şiddetli yağışların Suriye’nin kuzeybatısındaki Halep ile İdlib kentlerinin batısında bulunan mülteci kamplarına zarar verdiği bildirildi. Çadırlar hasar gördü ve kampa giden yollar şiddetli yağışlar nedeniyle kapandı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından internet üzerinden yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında şiddetli yağmurlardan etkilenen bin 700’den fazla ailenin olduğu, 200 çadırın tamamen yıkıldığı ve bin 400’den fazla çadırın hasar gördüğü bildirildi. Ayrıca sözcü, hasar tespit işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

DPA’nın haberine göre, Dujarric, insani yardım çalışanlarının Suriye genelinde 2,3 milyon kişiye kış yardım paketi dağıtıldığını bildirdi. Söz konusu paketler, uyku tulumları, kışlık giysiler, ısınmak için yakıt gibi soğuktan korunma noktasındaki temel ihtiyaçlar dahil olmak üzere çadırların onarımı ve değiştirilmesine ilişkin yardımları da içeriyor.

Sözcü, “Temel malzemelerin sağlanması noktasında hala 32 milyon dolarlık bir açık var” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya