Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump görevden ayrılmadan önce ailesinden 13 kişiye yönelik Gizli Servis koruma süresini uzattı

Trump görevden ayrılmadan önce ailesinden 13 kişiye yönelik Gizli Servis koruma süresini uzattı

Perşembe, 21 Ocak, 2021 - 17:00
ABD eski Başkanı Donald Trump ve ailesi havaalanında (AFP)

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın görevden ayrılmadan önce Gizli Servis’in ailesinden 13 kişiye yönelik korumasını 6 ay daha uzattığı iddia edildi.

Washington Post’a konuşan konuya yakın bir kaynak, Trump’ın Gizli Servis’in aile bireylerine yönelik korumasını 6 ay daha uzattığını bildirdi. 

Kimliğinin gizli kalması koşuluyla konuşan kaynağa göre Trump, vergi mükellefleri tarafından finanse edilen korumayı, başkanlığı sırasında ailesinin her üyesine kadar genişletmek istedi.

Genel olarak, görevden ayrıldıklarında başkanlar ve birinci dereceden aile bireylerine koruma sağlanıyor.

Federal yasaya göre, Trump’ın yanı sıra eşi Melania ve oğlu Barron Gizli Servis korumasından yararlanma hakkına sahip.

Ancak Trump ve eşi Melania ömür boyu korunma hakkına sahipken, 14 yaşındaki oğulları Barron 16 yaşından sonra bu hakkı kaybedecek.

Söz konusu kaynağa göre, Gizli Servis, Trump’ın yanı sıra eşi Melania, oğlu Barron Trump, kızı Ivanka Trump, damadı Jared Kushner ile bu çiftin çocukları, oğulları Donald Trump Jr. ve Eric Trump’ın çocukları ve eşleri ile Trump’ın küçük kızı Tiffany Trump’ı 6 ay daha koruyacak.

Eski Başkanlar Bill Clinton ve George W. Bush, görevlerinden ayrıldıktan sonra çocuklarının korumasını genişletti. Barack Obama da, iki kızı için de genişletilmiş koruma istedi.


Editörün Seçimi

Multimedya