Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’nın batısındaki bir toplu mezarda 10 ceset bulundu

Libya’nın batısındaki bir toplu mezarda 10 ceset bulundu

Cuma, 22 Ocak, 2021 - 09:15
Tarhuna’da bulunan toplu mezarlar uluslararası alanda tepkiye neden oldu. (Reuters-Arşiv)

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı İçişleri Bakanlığı, dün ülkenin batısında yer alan Tarhuna şehrindeki bir toplu mezarda 10 ceset bulunduğunu duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Trablus’taki Adli Tıp, Kayıp Kişilerin Aranması ve Tespiti Genel Müdürlüğü ve Kriminal Soruşturma Dairesi ekiplerinin Tarhuna’daki toplu mezardan kimliği belirsiz 10 cesedi çıkardığı ifade edildi.

Açıklamada cesetlerden üçünün gözlerinin bağlı ve ellerinin kelepçeli olduğu bilgisi de verildi.

Adalet Bakanlığı da, 5 Nisan 2020’de Tarhuna’da kaybolan 39 ve 46 yaşlarında iki kız kardeşe ait iki ceset tespit edildiğini açıkladı.

Fayiz es-Serrac başkanlığındaki UMH, zaman zaman Tarhuna kentinde düzinelerce toplu mezar bulunduğunu duyuruyor.

Libya, merhum lider Muammer Kaddafi rejiminin 2011’de düşmesine neden olan NATO destekli ayaklanmadan bu yana çatışmalara sahne oluyor.

Ülkede iki yönetim var. Bunlardan ilki Trablus merkezli ve BM tarafından tanınan UMH, diğeri ise ülkenin doğusundaki Halife Hafter tarafından temsil edilen ve 2014’te seçilen parlamento tarafından desteklenen bir yönetim.

Ekim ayı sonunda, Cenevre’de bir araya gelen taraflar ateşkes konusunda anlaştı.

Bunun ardından, taraflar Kasım ayında Tunus’ta düzenlenen Siyasi Diyalog Forumu’nda 24 Aralık’ta seçim tarihi belirlemeyi kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya