Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’dan aşı fetvası

Mısır’dan aşı fetvası

Cuma, 22 Ocak, 2021 - 06:45

Mısır Müftüsü Dr. Şevki Allam, hastalıklardan korunmak için önlem alınmasının “enfekte olmaktan korkanlara vacip olduğunu” söyledi. “Aşıların çağımızın en önemli korunma araçları arasında olduğuna” dikkat çekti.

Allam dün verdiği fetvada şu ifadeleri kullandı:

“Uzmanlar, koronavirüsten korunmak için hazırlanan aşının virüs enfeksiyonuna karşı etkili olduğunu ve başka komplikasyonlara yol açmadığını bildirirse aşının alınması da meşru olur.”

Mısır Müftüsü aşı olmanın, uzman doktorlar tarafından sağlığı korumasının aşı olmasına ve ilaç almasına bağlı olduğu söylenen herkese vacip olduğunu belirttiği açıklamasında aşıların ve ilaçların, insanların hayatlarını kaybetmemeleri ve toplumu salgının yayılmasından korumak için önemli olduğunu kaydetti.

Söz konusu fetva, Malezya İslami İşler Bakanı’nın salgın, aşı  çalışmaları ve yetişkinlere etkilerinin açıklığa kavuşturulmasına ve netleştirilmesine yönelik talebine yanıt olarak geldi.

Fetvada Malezyalıların talebinde “genel olarak Müslümanlar ve özelikle de Malezyalılar için aşı meselesinin, helal ve haram açısından hassas olduğu, saygıdeğer Mısır Dar el-İfta’dan İslam dinine hizmet etme isteği ile çağın ruhuna ve hükümlerine ayak uydurmak için aşı kullanılmasına ilişkin kararın bildirilmesinin istendiği” vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya