Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Facebook, Trump’ın hesaplarını askıya alma kararını, Bağımsız İçerik Gözetim Kurulu’na gönderdi

Facebook, Trump’ın hesaplarını askıya alma kararını, Bağımsız İçerik Gözetim Kurulu’na gönderdi

Cuma, 22 Ocak, 2021 - 10:00
Eski ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)

Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesaplarını askıya alma kararını Bağımsız İçerik Gözetim Kurulu’na sevk edildiğini bildirdi. Yeni kurulan komitenin kararı inceleyene kadar hesapların askıda kalacağını bildiren Facebook, komitenin içerikle ilgili alınan kararı iptal etme yetkisine sahip olduğunu açıkladı.

Facebook, Trump destekçilerinin 6 Ocak’ta Washington DC’deki Kongre baskısının ardından daha şiddetli bir kaosun çıkması endişesiyle, Trump’ın Instagram ve Facebook hesaplarını erişimini engellemişti.

Facebook küresel iletişim sorumlusu Nick Clegg Reuters’e verdiği bir demeçte, “Doğru karar aldığımıza inanıyorum. Akıl sahibi bir kişi, içinde olduğumuz duruma ve günümüzdeki siyasete bakarsa aldığımız karar için bizimle aynı fikirde olacağına eminim” dedi.

Söz konusu erişim engeliyle  Facebook, ilk kez bir başkan için böyle bir karar aldı.

Komitenin dünkü açıklamasında, hesapların askıya alma davasının kabul edildiğini ve kararın en geç 90 gün içinde verileceği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya