Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan koronavirüs aşısını Fas ve Brezilya’ya ihraç etmeye başlıyor

Hindistan koronavirüs aşısını Fas ve Brezilya’ya ihraç etmeye başlıyor

Cuma, 22 Ocak, 2021 - 14:30
Hindistan’da bir sağlık çalışanı koronavirüs aşısını tutuyor (AP)

Hindistan Dışişleri Bakanı Harsh Vardhan Shringla’ya göre, hükümet yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ticari ihracatını kabul etti.

Hindistan’dan ilk aşı sevkiyatları bugün Fas ve Brezilya’ya yapılacak.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi olan Hindistan Serum Enstitüsü, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketi tarafından geliştirilen aşının üretimi üzerinde çalışıyor ve dünyanın birçok ülkesinden sipariş aldı.

Hindistan hükümeti, geçtiğimiz hafta sonu kendi yerel aşılama programına başlayana kadar ihracat sevkiyatlarını erteledi. Bu haftanın başlarında, Butan, Maldivler, Bangladeş ve Nepal dahil olmak üzere komşu ülkelere ücretsiz aşı gönderdi.

Reuters’a göre Dışişleri Bakanı Harsh Vardhan Shringla, Başbakan Narendra Modi’nin Hindistan’ın üretim kapasitesinin tüm insanlık için kullanılacağına dair taahhüdü doğrultusunda, aşının ticari arzının Cuma gününden itibaren başlayacağını söyledi.

Bakan, “Ticari olarak sözleşmeli miktarların tedariği de yarından itibaren Brezilya ve Fas’tan başlayarak, ardından Güney Afrika ve Suudi Arabistan’a gidecek” dedi.

ABD’den sonra dünyanın ikinci en yüksek ölüm oranına sahip olan Brezilya, Hindistan’ı AstraZeneca aşısını göndermeye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya