Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hafter, Libya’daki yabancı uçakları düşürmekle tehdit etti

Hafter, Libya’daki yabancı uçakları düşürmekle tehdit etti

Cuma, 22 Ocak, 2021 - 13:30
LUO’nun Bingazi’de gerçekleştirdiği eğitim. (Reuters)

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Mareşal Halife Hafter, ülkenin karasularına, kara sınırlarına ve ulusal hava sahasına girerek Libya topraklarının egemenliğini ihlal etmeye yönelik her türlü girişime karşı uyarıda bulundu.

Hafter, LUO Sözcüsü Ahmed el-Mismari tarafından geçen çarşamba günü yapılan açıklamada yabancı uçakların, bilinen uluslararası hatlar üzerinden Libya hava sahasını geçmek için gerekli düzenlemeleri yapmakla görevli yetkili Libya makamlarının koordinasyon veya ön izin olmaksızın Libya hava sahasına girme girişimleri olduğuna dikkat çekti. Mareşal Hafter, Libya hava sahasına girmeye yönelik girişimlerde bulunan uçakların hava savunması tarafından engellenebileceği ya da imha edilebileceği tehdidinde bulundu.

Hafter, 21 Ocak’ta karargahında İtalya İstihbarat Servisi Şefi General Gennaro Vecchione başkanlığındaki bir heyetle bir araya geldi. LUO Komutanı, ‘Libya ve İtalya arasındaki iş birliği boyutları, terörizm ve yasa dışı göçle mücadele meselelerine dair iki taraf arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve bu sorunlarla mücadele ya da azaltılması için her iki tarafın da alması gereken tedbirler’ üzerinde durduklarını belirtti.

İtalyan heyetin, ülkesinin bu yılın sonunda seçimlerin düzenlenmesine hazırlık olarak, Libya’nın istikrarına ve siyasi sürece verdiği tam desteği ilettiği aktarıldı. İtalyan yetkili, 5+5 Askeri Komite’nin çabalarını, Libya’daki kurumları birleştirmeyi ve krizi çözmek için BM’nin sponsor olduğu çabaları desteklediğini belirtirken Hafter de İtalya’nın teröre karşı savaşlarında ve siyasi- ekonomik istikrarı desteklemede Libya halkının yanında durmak için sarf ettiği çabalara övgüde bulundu.

Aynı şekilde Hafter, Varfala kabilesinin ileri gelenlerinden bir heyetle bir araya geldi. ‘Vatan düşmanlarına’ karşı verdiği savaşta ordu liderliğinin tamamen arkasında olduğunu vurgulayan heyet, LUO’nun ‘barışa ulaşma, ülkedeki kurumları birleştirme, terörizm ve yasa dışı göçle mücadele’ çabalarına yönelik takdirlerini sundu.

ABD’nin Trablus Büyükelçisi Richard Norland geçen çarşamba günü Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Saih ile Birleşmiş Milletler’in (BM) yürüttüğü siyasi diyalog forumu doğrultusunda, 24 Aralık’ta ulusal seçimler yapmaya hazırlanılan bir dönemde Washington’ın desteğini görüştüğünü duyurdu.

Norland, ABD’de demokratik iktidar geçişinin yeniden teyit edilmesine atıfta bulunarak 21 Ocak’ta yayınladığı bildiride de komisyon ve ABD ortaklığına dikkat çekti.

Seçimler konusunda uzun süredir askıda olan anayasal sorunları çözmek için Libya Siyasi Diyalog Forumu aracılığıyla sarf edilen çabaları memnuniyetle karşılayan Norland açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Daha iyi yönetim sağlayıp aralık ayında yapılacak ulusal seçimlere hazırlık olarak birleşik bir geçici yürütme otoritesi oluşturulacağından, doğuda, batıda ve güneyde Libya halkının yaşamlarını iyileştirme iradesini yerine getirileceğinden eminiz.”

Diğer yandan savunma teknolojisi hususunda Türk ‘Havelsan’ şirketinden bir heyet, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Savunma Bakanı Salah en-Nimruş’un daveti üzerine başkent Trablus’a ziyarette bulundu. Görüşmede, Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey isimlerin katılımıyla Libya’daki Genel Elektronik Şirketi ile ortak iş birliği meseleleri ele alındı.

Anadolu Ajansı (AA), Türk şirketi yetkililerinden alınan bilgi doğrultusunda hazırladığı haberinde görüşmede, ‘yerel şirketlerle iş birliği içinde, Libya’nın ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli çalışmaların başlatılmasına’ hazırlık olarak, ülkenin acil savunma ihtiyaçlarının ele alındığını aktardı.

Süreçle paralel olarak Temsilciler Meclisi ve devlet temsilcileri Fas’ta, 13+ 13 olarak bilinen komite çerçevesinde, egemen pozisyon seçimi meselesini görüşmeye devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya