Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı avukat Nesrin Sutude'nin yeniden tutuklanmasının ardından Avrupa’dan İran’a kınama

İranlı avukat Nesrin Sutude'nin yeniden tutuklanmasının ardından Avrupa’dan İran’a kınama

Cumartesi, 23 Ocak, 2021 - 10:15
İranlı avukat Nesrin Sutude (EPA)

İranlı insan hakları aktivisti ve avukat Nesrin Sutude, geçtiğimiz yıl Kasım ayında geçici olarak tahliye edilmesinin ardından 20 Ocak'ta yeniden tutuklandı. Nesrin Sutude’nin sağlık durumunun ciddiyeti konusunda uyarılarda bulunan Avrupa ülkelerinden barolar, Tahran'ı avukatlara yönelik her türlü zulmü durdurmaya çağırdı.

2019'da 12 yıl hapis cezasına çarptırılan İranlı bir avukat ve insan hakları savunucusu olan Nesrin Sutude, geçtiğimiz yıl 7 Kasım'da koronavirüse yakalanmasının ardından sağlık nedenlerinden dolayı geçici olarak serbest bırakıldı.

Daha sonra 2 Aralık'ta tekrar hapse giren Sutude geçirdiği kalp krizinin ardından 8 Ocak'ta muayene edilmek üzere tekrar serbest bırakıldı.

Tamamen iyileşememesine rağmen Nesrin Sutude’nin 20 Ocak'ta yeniden hapse atıldığını belirten Avrupalı barolar, İranlı yetkilileri Nesrin Sutude için derhal uygun sağlık hizmetini sağlamaya çağırdı.

Nesrin Sutude’nin eşi Rıza Handan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada eşinin başkent Tahran'ın yaklaşık 30 kilometre güneyinde bulunan Karçak Kadınlar Hapishanesi’ne nakledildiğini söyledi.

Avrupalı barolar, İran makamlarını "avukatlara yönelik her türlü zulmü sona erdirmeye, onları gecikmeden ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya veya avukatlar için en azından uluslararası yükümlülüklere uygun düzgün gözaltı koşulları sağlamaya" çağırdı.

Başörtüsü yasalarını protesto ettikleri için tutuklanan kadınları savunan avukat Sutude, Haziran 2018’de gözaltına alındı ve ardından 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avukatı daha sonra Sutude’nin gıyaben casusluktan da beş yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Sutude 2019'da,"yolsuzluğu ve ahlaksızlığı teşvik ettiği" gerekçesiyle tekrar 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya