Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’de son 24 saatte 107 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Çin’de son 24 saatte 107 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Cumartesi, 23 Ocak, 2021 - 11:45
Wuhan'da bir alışveriş merkezi ziyareti sırasında cerrahi maske takan bir kadın (EPA)

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentinde vakaların yayılımını engellemek amacıyla ilk kez önlem alınmasının yıl dönümü olan bugün Çin’de 107 yeni Kovid-19 vakası kaydedildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, son 24 saatte 107 koronavirüs vakası kaydedildiğini açıkladı. Dün ise vaka sayısı 103 olarak duyurulmuştu.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada son 24 saatte kaydedilen vakaların 90'ının yurt içi kaynaklı olduğu ifade edildi. Öte yandan Heilongjiang eyaletinde 56 kişide koronavirüs vakası tespit edilirken Jilin eyaletinde bu sayı 13 oldu.

Pekin ve Şanghay'da üç yeni vaka tespit edilirken, Pekin'in çevresindeki Hebei eyaletinde 15 yeni vaka kaydedildi.

Çin'de doğrulanmış vaka sayısına dahil edilmeyen asemptomatik vaka sayısı önceki gün 119'dan 99'a düştü.

Öte yandan ülkenin bazı bölgelerinde dün Kovid-19 testleri yapıldı. Şangay’da tüm hastane çalışanları için koronavirüs testi yapıldı. Çin koronavirüs vakalarında geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana ilk kez bu denli kötü bir tablo ile karşı karşıya.

Çin’de doğrulanmış toplam Kovid-19 vaka sayısı son 24 saatte tespit edilen rakamların ardından 88 bin 911 olurken, toplam ölümler ise 4 bin 635'te sabit kaldı.

Wuhan, koronavirüs vakalarının yayılımını engellemek amacıyla 23 Ocak 2020'de ulaşım ağlarını kapatmış, uçuşları askıya almıştı.

Çin, Cuma günü, Kovid-19 ile mücadelede olumlu bir resim sunma çabalarının bir parçası olarak, genel izolasyonun yıldönümü vesilesiyle bir belgesel yayınladı. Koronavirüse karşı gerekli önlemlerin alınması hususunda gecikmekle eleştirilen Pekin yayınladığı bu belgeselle eleştirileri reddetti.

Öte yandan Reuters haber ajansının aktardığına göre koronavirüs dünya çapında şu ana kadar iki milyondan fazla can aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya