Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüsün çoğalmasını engellemek için bir boşluk bulundu

Koronavirüsün çoğalmasını engellemek için bir boşluk bulundu

Cumartesi, 23 Ocak, 2021 - 08:45

Dünya yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşılarının geniş çaptaki dağıtımını beklerken, Ohio Üniversitesi’ndeki araştırmacılar perşembe günü, virüsün “RNA’sını ve çoğalma yeteneklerini bozarak” yayılmasını durdurmaya yönelik bir araştırma yayınladı.

Kimya ve Biyokimya Profesörü Dr.Jennifer Hines, üniversitedeki laboratuvar yetkilileri ile işbirliği içinde, koronavirüsün RNA’sının Sap-ilmik (Stem-loop) 2 adı verilen bir bölümünün ilk yapısal biyoloji analizini yayınladı. Sap-ilmik 2, RNA’nın kodlanmamış bir bölümü yani bir proteine ​​çevrilmemiş durumda ancak bu bölümün virüsün çoğalmasının anahtarı olabilir.

Araştırmanın yayılması ile eş zamanlı olarak Ohio Üniversitesi web sitesinde yayınlanan bir raporda Hines şu ifadeleri kullandı:

“Aşıların gelişimini takip ediyorsanız, mevcut aşılar hücrelerimize küçük bir protein parçası yapmaları için talimat verir, bu protein parçası daha sonra, gerçek virüse maruz kaldığımızda bizi koruyan bir bağışıklık tepkisini tetikler. Buna karşılık, proteinleri kodlamayan ve Kovid-19’a sebep olan koronavirüs ve diğer benzer virüslerde bulunan RNA'nın bir bölümünü inceliyoruz. Bu bölümü yaklaşık 20 yıl önceki SARS salgınından gelen viral RNA ile karşılaştırıyoruz ve virüse saldırıp üremesini engelleyebilecek bir anti-viral ilaç için olası bir hedef arıyoruz.”

Hines “Kovid-19 pandemisine neden olan koronavirüsün RNA’sının genomu, insan hücrelerinin daha fazla virüs bileşenlerinin üretilmesini kontrol etmede çok etkilidir” dedi ve ekledi: “Çalışmalarımız, diğer benzer virüslerde de bulunan genomun sonundaki çok küçük bir parçaya odaklandı.  RNA motifinin yapısal esnekliğinin viral işlevi ile ilişkili olabileceğini ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için aldığımız ilaçlara benzeyen küçük parçacıklar tarafından bozulma olasılığı olduğunu tespit ettik.”

Araştırma ekibi “Sap-ilmik (Stem-loop) 2’nin büyük bölümünün hücre içinde korunduğunu yani virüsün diğer kısımları gelişmeye devam ederken, virüsün bu kısmının genellikle bir kaya gibi” olduğunu saptadı. Hines “Virüsün hastalığa neden olması için insan vücudunda çoğalmaya devam etmesi gerekiyor, bu nedenle RNA'nın bu bölümüne anti-viral için potansiyel bir hedef olarak bakıyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya