Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, Şubat ayında Kovid-19'a karşı aşılama işlemine başlamayı planlıyor

İran, Şubat ayında Kovid-19'a karşı aşılama işlemine başlamayı planlıyor

Cumartesi, 23 Ocak, 2021 - 15:30
Tahran pazarında alışveriş yapanlar ve satıcılar (EPA)

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şubat ayı içerisinde koronavirüs aşılamasına başlanacağını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran’da Koronavirüs ile Mücadele Kurulu toplantısında konuştu. Ruhani, ülke genelinde Kovid-19 vakalarında düşüş olduğuna işaret ederek, “Rehavete kapılmamalıyız. Alınan sağlık önlemlerine uymaya devam edilmeli. Son aylarda koronavirüs özellikle gençler üzerinde etkisini arttırdı” dedi. Aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Ruhani, yerli 3 koronavirüs aşısı üzerinde çalışıldığını belirterek, “Bereket, Razi ve Pastor aşıları üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu aşılardan bazıları bahar ve diğerleri yaz mevsiminde kullanılabilir durumda olacak” ifadelerini kullandı.


Şubat ayında aşılama başlayabilir

Ruhani, Şubat ayı içerisinde koronavirüs aşılanmasına başlanacağını belirterek, “Bana Şubat ayı içerisinde aşılama çalışmalarına başlanacağı aktarıldı. En az 5-6 ay daha aşılama sürecinin tamamlanabilmesi için sağlık protokollerine uymaya dikkatle devam etmeliyiz. COVAX dışında başka kaynaklardan da yabancı aşı satın alımına ilişkin çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya