Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’da Navalni destekçilerine polisten plastik mermi ve gazlı müdahale

Rusya’da Navalni destekçilerine polisten plastik mermi ve gazlı müdahale

Cumartesi, 23 Ocak, 2021 - 22:30

Rusya genelinde binlerce kişinin, muhalif lider Aleksey Navalni’nin tutuklanmasına tepki göstererek sokağa çıkması ile başlayan olaylarda tansiyon giderek yükseliyor. Polis, geri adım atmayan protestoculara biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.  

Rusya’da zehirlendikten sonra Almanya’da tedavi altına alınan Rus muhalif lider Aleksey Navalni, tedavisinin tamamlanmasının ardından 17 Ocak'ta Moskova'ya dönüşünde havaalanında önce gözaltına alınmış, sonra da tutuklanmıştı. Bunun üzerinde ülke genelinde protesto çağrıları yapan Navalni destekçileri, sabah saatlerinde ülkenin en doğusundaki Vladivostok, Perm, Çitan, Krasnoyars ve Habarovks gibi büyük kentlerde sokaklara dökülerek, eylemlere başlamıştı. Navalni destekçileri tarafından düzenlenen gösteriler, birçok kentte devam ediyor. 


En şiddetli olaylar Moskova’da yaşanıyor 

Sabah saatlerinde Rusya’nın doğusundaki kentlerde düzenlenen gösterilerin rotası, öğle saatlerinden sonra Moskova’da bulunan Puşkin Meydanı’na yöneltildi. Polis, meydanda toplanan göstericilere dağılmaları için çağrıda bulundu. Navalni destekçilerinin geri adım atmaması üzerine polis ve göstericiler arasında arbede çıktı. Çıkan olaylarda birçok gösterici, polis tarafından gözaltına alındı. 

Puşkin Meydanı’ndan ayrılan büyük bir grup ise yönünü kentin en büyük caddesi Nevski'ye çevirdi. Polis, burada yolları kapatan protestoculara müdahale ederken, özellikle metro girişlerindeki göstericilere copla müdahale etti. Moskova’nın bazı noktalarında polis, geri adım atmayan protestoculara biber gazı ve plastik mermi ile müdahalede bulundu. Bazı göstericiler arbede sırasında yaralanırken, yaralıların sayısına ilişkin henüz net bir bilgi verilmedi. 

Navalni destekçileri, meydanları boş bırakmayacaklarını ve protestolara devam edeceklerini duyurdu. Bunun üzerine polisin Moskova’da aldığı güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. 

Öte yandan Navalni ekibinin hukuk birimi, polisin şu ana kadar bin 338 göstericiyi gözaltına aldığını aktardı. 


Editörün Seçimi

Multimedya