Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tesla bir çalışanını ‘işe başladığının ilk haftasında 26 bin gizli dosyayı çaldığı’ suçlamasıyla dava etti

Tesla bir çalışanını ‘işe başladığının ilk haftasında 26 bin gizli dosyayı çaldığı’ suçlamasıyla dava etti

Pazar, 24 Ocak, 2021 - 15:45
Kaliforniya’daki Tesla şarj istasyonlarının yanında iki kişi duruyor (AFP)

Tesla, 28 Aralık’ta şirkette çalışmaya başladığı ilk haftada yaklaşık 26 bin gizli dosyayı çaldığı suçlamasıyla bir yazılım mühendisinden davacı oldu.

AFP’ye göre şirket 6 Ocak’ta durumu fark ederken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle evden çalışan mühendis bunların kişisel yönetim dosyaları olduğunu iddia ederek suçlamaları reddetti.

Dava metnine göre Tesla, söz konusu çalışanı dosyaları Dorpbox hesabına indirdiğini görür görmez bir video konferansa çağırdı ve onu kanıtları yok etmekle suçladı.

Mühendis, toplantı sırasında bilgisayara girilmesine izin vermedi ve bilgisayarından aceleyle bilgi aktarımı yaptı.

Ancak Tesla’ya ait gizli dosyaların Bulut (Cloud) depolama hesabında olduğu görüldü.

Tesla’ya göre gizli dosyaları indirmeler 31 Aralık’ta başladı ve 4 Ocak 2021’e kadar devam etti Fakat 6 Ocak’ta ‘ek’ indirmeler gerçekleşti.

Şİrket söz konusu çalışanı ‘ticari sırları çalması, soruşturma sırasında yalan söylemesi ve sürekli bilgi gizlemesi’ nedeniyle aynı gün işten çıkardı.

Ancak mühendis, New York Post gazetesine bu dosyaları yanlışlıkla Dropbox hesabına aktardığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya