Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya Genelkurmay Başkanı, koronavirüs aşı protokolünü çiğnediği için istifa etti

İspanya Genelkurmay Başkanı, koronavirüs aşı protokolünü çiğnediği için istifa etti

Pazar, 24 Ocak, 2021 - 16:15
İspanya Genelkurmay Başkanı General Miguel Angel Villaroya

İspanyol Ordusu Genelkurmay Başkanı General Miguel Angel Villaroya, Kovid-19’a karşı aşılama protokolünü çiğnemekle suçlanması üzerine dün istifa etti.

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, “General Villaroya, silahlı kuvvetlerin imajını korumak amacıyla bugün Savunma Bakanı'na istifasını sundu” ifadeleri kullanıldı.

İspanya Genelkurmayı'ndan AFP’ye konuşan bir kaynak ise, Savunma Bakanı Margarita Robles'in istifayı kabul ettiğini bildirdi.

Nitekim İspanya'da askeri ve siyasi yetkililerin aşı protokolünde öncelikli gruplar arasında yer almamalarına rağmen aşı olmaları, yaygın tartışmalara yol açmıştı.

İçişleri Bakanı, Genelkurmay’daki Sivil Muhafızlar irtibat sorumlusu görevindeki kıdemli bir yarbayı aşılama kapsamında öncelikli gruplar arasında bulunmamasına rağmen aşılandığı raporunun çıkarılması üzerine görevden almıştı.

Zirâ aşılama kampanyasında öncelik sağlık çalışanlarına ve huzurevi sakinlerine veriliyor.

Savunma Bakanı Margarita Robles, diğer genelkurmay personelinden de bir doz aşı yapılanların bulunduğunu, bu konuda çıkacak raporun ardından işten çıkarılıp çıkarılmayacaklarına karar verileceğini bildirdi.

Farklı partilerden siyasetçilerin de öncelikli gruplar arasında yer almamalarına rağmen ilk doz aşı aldıkları biliniyor. İstifa etmeye zorlanan Murcia bölge danışmanı Manuel Villegas ve Ceuta bölgesi sağlık danışmanı Javier Guerreron da bu kişiler arasında yer alıyor. Herhangi bir protokolü ihlal etmediğini vurgulayarak istifa etmeyeceğini açıklayan Guerreron, aslında aşıları sevmediğini ve aşı olmak istemediğini, ancak teknik danışmanlarının isteği üzerine hareket ettiğini bildirdi.

Sosyalistlerle birlikte hükümete katılan aşırı sol Unidas Podemos partisi ise aşı yönetimindeki yolsuzluğu kınadı.

Benzer bir tartışma, Salı günü yetkililerin belediye başkanları, rahibeler, hatta doktorların akrabalarının Kovid-19 aşısı yaptırdığına dair basın açıklamaları ardından soruşturma yürütüleceğinin duyurulduğu Avusturya'da da dönüyor.

İspanya, 2 milyon 603 bin vaka ve 55 bin 441 can kaybıyla Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya