Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yüzlerce ABD Ulusal Muhafızı koronavirüse yakalandı

Yüzlerce ABD Ulusal Muhafızı koronavirüse yakalandı

Vakalar, Kongre olayları sırasında Washington'a gelmeleriyle başladı. Biden ise ülkenin sağlık ve ekonomik durumunun acımasız tablosunu çizdi
Pazar, 24 Ocak, 2021 - 17:00
Washington’daki Kongre Binası civarında konuşlandırıldıkları sırada Ulusal Muhafızlar (AFP)

Ahmed Abdulhakim

Washington’da eski ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin yeni Başkan Joe Biden göreve gelmeden günler önce 6 Ocak'ta Kongre binasına baskın düzenledikleri olayların etkileri devam ediyor.

ABD merkezli Politico gazetesinin haberine göre, Kongre baskınının ardından güvenliği sağlamak için Washington'da konuşlanan yüzlerce Ulusal Muhafız üyesinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Ulusal Muhafızlar’dan gazeteye konuşan üç kaynak, Ulusal Muhafız Komutanlığının saflarındaki koronavirüs vakalarına dair gerçek sayıları açıklamayı reddettiğini bildirdi. Kaynaklar, koronavirüse yakalanan muhafız sayısında ciddi bir artış kaydedildiğini ekledi.


Yüzlerce muhafız koronavirüse yakalandı

Gazeteye göre, çoğu herhangi bir semptom göstermeyen Ulusal Muhafız üyeleri, Washington’dan ayrılmadan önce koronavirüs testine tâbi tutulacak. Nitekim muhafızların hükümet binalarından çıkarılmaları ve yakınlardaki otoparka gönderilmeleri ardından durumun ciddi derecede kötüleştiği belirtiliyor. Nitekim otoparklardan birinde 5 bin askerin toplandığı ve burada yalnızca bir lavabonun bulunduğu söyleniyor. 

Missouri Senatörü Roy Blunt, Politico ile yaptığı bir röportajda, “Senato Kuralları Komitesi, muhafızların koronavirüs için gerekli önlemleri aldıklarına dair endişelere odaklanarak meseleyi araştırıyor. Nitekim binlerce muhafızı otoparklara mecbur bırakmak, salgına dair ciddi bir risk teşkil eder” ifadelerine başvurdu.

Oklahoma’nın Cumhuriyetçi Senatörü Jim Inhofe ise bir Kongre polis memurunun rütbeleri göz ardı ederek aslında yetkisi olmayan tehlikeli bir emir verdiğini ifade etti. Aynı zamanda “Bu tür olayların tekrarlanmaması için, yaşananlardan sorumlu kişinin kimliğini belirleyeceğiz” ifadelerine başvurdu.

Independent Arabia’nın Reuters’tan aktardığı habere göre kimliği belirsiz bir yetkili, 100 ila 200 muhafızın koronavirüse yakalandığını bildirdi. Aynı zamanda son birkaç gündür şehirde bulunan en az 25 bin asker arasında hala küçük bir yüzde olduğunu söylediği bu sayıda artış kaydedilebileceğini de ekledi.


Ülkedeki krizin acımasız tablosu

Diğer yandan, Cuma akşamı yaptığı açıklamada ülkedeki kötüleşen sağlık ve ekonomik vaziyetin acımasız tablosunu çizen yeni ABD Başkanı Joe Biden ise milyonlarca işsiz ABD’liye acil yardım sağlamayı vaat ederek ilk kararnameleri imzaladı. Aynı zamanda ABD’nin acı çektiğini ifade ederek Demokrat ve Cumhuriyetçileri “derhal hareket etmeye” çağırdı.

ABD Başkanı, bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Salgın artıyor. Şu anda 400 binlerdeki koronavirüs kaynaklı can kaybının 600 binleri geçmesi bekleniyor. Aileler aç kalıyor. İnsanlar evlerinden çıkarılma riski altında. İş kaybı yeniden artıyor. Harekete geçmeliyiz. Konuya neresinden bakılırsa bakılsın, harekete geçmeliyiz” ifadelerine başvurmuştu. 

Milyonlarca ABD’liyi etkileyen gıda kriziyle mücadeleye yönelik bir dizi karar imzalayan Biden’ın bu sözleri, ABD’de 24,6 milyon vakanın ve 410 binin üzerinde can kaybının kaydedildiği bir zamanda geldi.

İşsiz ve geçimini sağlayamayan milyonlarca ABD’liye acil yardım sözü veren Biden, Kovid-19 salgınının en önemli tezahürlerinden olan gıda krizine bir çözüm sağlamaya çalışıyor.

Biden, geçtiğimiz hafta açıkladığı ve üzerine iki kararname çıkaracağı 1,9 trilyon dolar değerindeki devasa kurtarma paketi planının Kongre tarafından onaylanmasını bekliyor. Kararnamelerden ilki, ülkede kaydedilen krizle başa çıkmak için ülkedeki gıda yardımını, diğeri ise federal kurumlardaki işçilerin sosyal haklarını artırmayı hedefliyor.

ABD’de şuanda 12 milyon çocuk, yeteri kadar gıdaya ulaşamıyor. Okullar, yoksul ailelere mensup öğrencilere günlük gıda sağlıyor. Şehirlerde her gün çorba servis eden merkezlerin önündeki kuyruklar uzarken, Washington’un en zengin banliyölerindeki gıda bankaları dahi dolup taşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya