Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hollanda’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk sokağa çıkma yasağı

Hollanda’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk sokağa çıkma yasağı

Pazartesi, 25 Ocak, 2021 - 07:30
Fotoğraf (AFP)

Hollanda, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk sokağa çıkma yasağının ilk gününü cumartesiyi pazara bağlayan gece yaşadı.

Ülke sakinlerinin en az 9 Şubat’ta kadar 21.00-04.30 saatleri aralarında evlerinden ayrılmaları yasaklandı. Sokağa çıkma yasağını ihlal eden kişiler 95 euro değerinde para cezasına çarptırılıyor.

Almanya gelecek hafta, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı antikor bazlı deneysel tedaviyi Avrupa Birliği’nde kullanan ilk ülke olacak. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn dün (Pazar) hükümetin “400 milyon euro fiyatla 200 bin doz satın aldığını”, yani üniversite hastanelerinde kullanılacak bir dozun 2 bin euroya mal olduğunu duyurdu.

Fransız Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre, çalışması veya köpeklerini yürüyüşe çıkarması gereken insanlar sokağa çıkma yasağından istisna tutuluyor.

Paris’te, Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, ülkedeki sıkı sokağa çıkma yasağının etkilerine ilişkin bir değerlendirmenin önümüzdeki hafta açıklanacağını söyledi. Le Parisien gazetesinin aktardığına göre, Veran “(Koronavirüs verileri) Düşmezse ve mutasyona uğramış virüs türü yayılmaya başlarsa, elbette ek tedbirler alacağız.” dedi ve ekledi: “Kapanma olacak.”

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da aşırılık yanlısı bir grup tarafından, önleyici tedbirlere karşı düzenlenen gösteri cumartesi akşamı geç saatlerde gerçekleşen çatışmalarla son buldu. Başbakanı Mette Frederiksen’ın heykelinin yakıldığı gösterilerde 5 kişi tutuklandı.


Madrid’de cumartesi günü, binlerce kişi hükümetin Kovid-19 salgınını kontrol altına almaya yönelik tedbirlerini protesto etmek için gösteri yaptı. Göstericilerden bazıları koronavirüsün “var olmadığına” inandıkları için bu “aldatmacayı” kınadılar.


Kovid-19 salgının yeni bir dalgasına tanıklık eden Brezilya’nın Amazon Eyaleti, vaka ve ölü sayılarındaki ciddi artışı durdurmak amacıyla gece sokağa çıkma yasağı uygulamasından 10 gün sonra bugün (Pazartesi) başlayarak bir haftalığına tecrit uyguluyor. Bölge hastaneleri yoğun bakım ünitelerine ve oksijene ihtiyaç duyuyor.

Yeni Zelanda sağlık yetkilileri dün (Pazar), iki aydan fazla bir süredir halk arasında ilk koronavirüs vakasını tespit etti. Avrupa’dan 30 Aralık’ta dönen 56 yaşındaki bir kadının, zorunlu iki haftalık karantina süresini tamamlanmasından 10 gün sonra koronavirüs yakalandığı doğrulandı. Sağlık Bakanı Bakanı Chris Hipkins tam veya kısmi bir kapanmanın yeniden uygulamasına gerek olup olmadığını belirlemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.


Dünya genelinde koronavirüs

AFP’nin dün (Pazar) resmi kaynaklara istinaden hesapladığı bilançoya göre, koronavirus salgını, 2019’un Aralık ayı sonunda ortaya çıkmasından bu yana dünyada genelinde 99 milyon kişinin enfekte olmasına ve 2,12 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

ABD 417 bin 441 ölümle salgından en çok etkilenen ülke olurken, onu 216 bin 445 ölüm ile Brezilya ve 153 bin 339 ölümle Hindistan takip ediyor.

Buna rağmen bildirilen vakalar, gerçek sayının sadece küçük bir bölümünü yansıtıyor. AFP tarafından paylaşılan veriler, tüm ülkelerdeki sağlık otoriteleri tarafından yayınlanan günlük raporlara dayanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya